Philippe Starck, Peugeot Cycles ve Bordeaux Belediye Baş..."/> Philippe Starck, Peugeot ile birlikte yenilikçi bir kaykay-bisiklet tasarladı - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Oto Haber

Published on Mart 16th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Philippe Starck, Peugeot ile birlikte yenilikçi bir kaykay-bisiklet tasarladı

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Philippe Starck, Peugeot Cycles ve Bordeaux Belediye Başkanı Alain Juppé yepyeni kaykay-bisiklet konseptinin PIBAL* ismi verilen ilk prototipini tanıttılar.

PIBAL, Bordeaux sakinlerinin kullanımına ödünç olarak sunulan bisiklet parkını  yenileyecek  ve onların ulaşım olanaklarını Philippe Starck tarafından tasarlanıp Peugeot’nun geliştirdiği yeni şehir içi ergonomi sayesinde daha da arttıracak.

130 yıllık tecrübesi ve bisiklet alanındaki uzmanlığı sayesinde, PEUGEOT Bordeaux’luların fikirleri ile STARCK’ın vizyonunun teknik, endüstriyel ve ekonomik açıdan yakınlaşmasını sağladı.

Özellikle Mu by Peugeot hizmet arzıyla bireysel ulaşımın yenilikçi aktörü olan Peugeot, bu işbirliği çerçevesinde yepyeni çözüm arayışlarını sürdürüyor. Böylece, PEUGEOT Cycles, PIBAL ismi verilen kaykay-bisikleti geliştirerek, Fransa’da Romilly sur Seine’deki  tarihi fabrikasında seri üretimini gerçekleştirecek. PIBAL adı verilen kaykay-bisiklet, kiralama merkezi Maison du Vélo’da ücretsiz olarak şehir sakinlerinin kullanımına sunulacak.

« Adeta bir yavru yılanbalığı gibi, kıvrılarak ve dalgalarla oynayarak ilerleyen ‘Pibal’ uzun bir parkur üzerinde pedal çevirmeye, bir yaya yolunda kaymaya, platformu üzerinde bir çocuk veya bir yük taşıyarak yanında yürümeye olanak veren hareket tasarımıyla yeni şehir içi ergonomi ihtiyacını karşılıyor. Onda sadece akıl, yararlılık, dayanıklılık güzelliği var. Sade ve güvenilir bir araç. »

Philippe Starck, PIBAL tasarımcısı

« Starck’ın vizyonunu Bordeaux’luların kriterlerine göre seri olarak üretmek gerçek bir yenilikçilik girişimi. Pibal’in geliştirilmesinde tüm titizliğimizi ve bolca tutku ekledik, çünkü şehir içi ulaşımda yenilik yapmak Peugeot’nun temel hedefleri arasında yer alıyor. »

Sandrine Bouvier, Peugeot Cycles

* Pibal: Yılan balığı yavrusu

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑