Oto Haber

Published on Eylül 6th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Peugeot’dan Hindistan’a büyük yatırım

Gujarat Eyaleti Hükümet Başkanı Narendra Modi ve PSA Peugeot Citroën Yönetim Kurulu Başkanı Philippe Varin bugün Peugeot ve Gujarat eyaleti arasındaki anlaşmanın imzalanmasına başkanlık ettiler. İmzalanan anlaşmaya göre, Peugeot, Hindistan’ın batısında hızlı gelişme halindeki Sanand otomotiv havzasının kalbinde yer alan 2 kilometre karelik arazide 650 milyon Euro yatırım yapmayı planlıyor.

170 Bin Araç Üretim Kapasiteli Olacak, 5 Bin Kişiye İstihdam Sağlanacak

Peugeot burada modern boya ve montaj atölyeleri içerecek ve yılda 170 bin araç üretim kapasitesine sahip olacak bir üretim merkezi kuracak. Bir motor ve vites kutusu fabrikası da bu sanayi tesislerini tamamlayacak. Bu proje, aynı zamanda Sanand otomotiv havzasında 5 bin yeni direkt iş imkanı yaratacak. İlgili imalatçı ve tedarikçilere şirketin yeni üretim merkezine erişim olanağı sağlamak için tesis, büyük bir imalatçı parkına da ev sahipliği yapacak. İlk yerli üretim Peugeot’nun, 2014 yılında banttan inmesi bekleniyor.

Hindistan, 2020’de Dünyanın En Büyük Üçüncü Otomotiv Pazarı Olacak

İmza töreninde konuşan Gujarat Eyaleti Hükümet Başkanı Narendra Modi, projenin hayata geçirilmesi için Peugeot’ya tam desteklerini sunduklarını söyledi. Peugeot’nun, dünya ölçeğinde sürekli genişleme sürecinde yer alan yeni kilometre taşını duyurmaktan ve Hindistan’da Gujarat eyaletini seçmiş olmalarından gurur duyduklarını dile getiren Modi, “Biz 2020 yılına kadar dünyanın en büyük üçüncü otomotiv pazarı haline geleceği tahmin edilen bu ülkeyi dünyanın en dinamik ve büyük ekonomilerinden biri olarak görüyoruz. Gujarat ülkedeki binek oto pazarının ihtiyaçlarını karşılamak üzere başarılı bir ekonomiye, altyapılara ve iyi bir coğrafi konuma sahiptir” dedi. İmza töreninde Peugeot ile Gujarat yetkilileri, aynı zamanda otomotiv sektöründe yetkinlik ve becerilerin geliştirilmesi için bir enstitü kurmayı da planladıklarını açıkladılar.

Peugeot, Dünyada İlk Yarıda 1 Milyon 91 Bin Araç Sattı

Peugeot’nun verdiği bilgilere göre, Fransız otomobil markası 2010 yılında tüm dünyada gerçekleştirdiği 56,1 milyar Euro’nun üzerindeki satış cirosu ve 205 bin kişiden fazla çalışanı ile Avrupa’nın en büyük ikinci üreticisi konumunda. PSA Grubu’na ait olan Peugeot, 2011 yılının ilk yarısında, Avrupa dışında Asya’da yüzde 18 ve Latin Amerika’da yüzde 19 satışlarını artırdı. Peugeot, 2010 yılında tüm pazarlarda 2 milyon 142 bin, 2011’in ilk yarısında ise 1 milyon 91 bin araç satışı gerçekleştirdi.

Kaynak: ANKA, Haber 7

 

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑