Oto Haber

Published on Şubat 22nd, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Peugeot, Citroen ve General Motor birleşecek mi?

Fransız otomotiv şirketi PSA Peugeot Citroen, Amerikalı General Motors ile birleşme görüşmeleri yürütüyor. PSA Peugeot Citroen yaptığı açıklamada, Detroit merkezli GM ile ”muhtemel işbirliği ve birleşme” konusunda görüşmeler yaptığını bildirdi. Açıklamada, ”küreselleşme ve performans iyileştirmesi stratejisi kapsamında, PSA Peugeot Citroen işbirliği ve birleşmeleri inceliyor” denildi.

Fransa Çalışma Bakanı Xavier Bertrand Europe 1 radyosuna verdiği demeçte, birleşme görüşmelerini doğrulayarak, PSA Peugeot Citroen Başkanı Phillippe Varin, ”konuyla ilgili dün kendini bilgilendirdiğini, ancak özel ayrıntılar konusunda bilgi vermenin Varin’in sorumluluğunda olduğunu” söyledi. Avrupa’da araç satışları bakımından Alman otomotiv şirketi Volkswagen AG’den sonra ikinci büyük otomotiv şirketi PSA Peugeot Citroen’in hisseleri bugün birleşme görüşmelerinin doğrulanmasıyla birlikte yüzde 17 değer kazandı. GM için görüşmeler, şirketin Avrupa’da zarar ettiği Opel ve Vauxhall markaları konusunda bir çözüm bulabilme ihtimalini artırdığı anlamına geliyor. GM Europe geçen yıl 700 milyon dolar zarar etmişti.

AA, Haber7

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑