Oto Haber

Published on Ekim 16th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

ÖTV artışına Otomotiv Sanayicilerinin yaklaşımı

Otomotiv Sanayii Derneği’nden OSD yapılan yazılı açıklamada, son yapılan ÖTV artışlarına ilişkin sanayinin görüşlerine yer verildi. OSD karardan memnun değil…

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD), ÖTV artışlarının sanayiyi olumsuz etkileyeceği görüşünü savundu.

Açıklamada, 2010’un, küresel krizin etkilerinin hızla giderildiği ve otomotiv sanayinde olumlu yönde önemli gelişme sağlandığı yıl olduğu vurgulanarak, ”Dış pazarlarda derinleşen ekonomik kriz nedeni ile daralan ihracata rağmen, ülkemizde artan iç pazar talebi sayesinde bu gelişme 2011 yılında da ilk 9 ayda devam etti” denildi.

2011 yılı Ocak-Eylül döneminde toplam üretimin, 2010 yılı aynı dönemine göre yüzde 13 oranında artarak 884 bin adet düzeyinde gerçekleştiği hatırlatılan açıklamada, 2011 yılı Ocak-Eylül döneminde otomobil üretimindeki artışın yüzde 8 olduğu ve üretimin 477 bin adede yükseldiği belirtildi.

”2011 yılında bu gelişmeler ile sanayimizde AB ve ABD’de devam eden krize rağmen, toplam üretim olarak yeni bir rekor yılı beklenmekte idi” denilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:

”Motorlu taşıt araçlarında yapılan ÖTV artışları ile motor silindir hacmi 1600 cm3‘ü geçen fakat 2000 cm3‘ü geçmeyenlerde yüzde 60 olan oran yüzde 80’e ve motor silindir hacmi 2000 cm3‘ü geçenlerde ise yüzde 84 olan oran yüzde 130’a yükseltildi. Otomobillerde esasen yüksek olan vergiler bu suretle daha da arttırıldı.

Ayrıca sanayimizde üretim ve ihracatta önemli yer tutan ve tasarımı da Türkiye’de geliştirilen bazı hafif ticari araçlarda ÖTV oranının yüzde 10’dan yüzde 15’e yükselmesi sanayimiz için bir sürpriz oldu.

İhracatımızın belkemiğini oluşturan bu segmentdeki üretim, Avrupa’daki kriz etkisi daha geçmediği için iç talep ile artıyordu. Bu sınıfta gerçekleştirilen aşırı ÖTV artışı sonrası iç talep azalarak, otomotiv sanayimizde üretimi olumsuz etkileyeceği değerlendirilmektedir. 2012’nin ise bu etkilenmenin daha fazla hissedileceği yıl olması beklenmektedir.

Öte yandan aynı Kararname ile sanayimizde finansmanda önemli yer tutan kabul kredili, vadeli akreditif ve mal mukabili ödeme şekillerine göre yapılan ithalatta Kaynak Kullanımını Destekleme Fonu kesintisi oranı yüzde 3 den yüzde 6 ya çıkartıldı.

Bu artışın özellikle KOBİ niteliğindeki aksam ve parça üreten tedarikçilerimizde önemli finansman maliyeti artışlarına neden olması beklenmektedir.

Sonuç olarak, bu Kararname ile ortaya çıkan ÖTV ve KKDF artışlarının, sanayimizin üretimini ve finansman maliyetlerini olumsuz etkileyecek sonuçlar yaratması beklenmelidir.”

AA, Haber7

 

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑