Oto Haber

Published on Aralık 9th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Otomotiv üretiminde artış!

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre, Kasım 2011’de otomotivde bir önceki yılın aynı ayına göre toplam üretim yüzde 8, otomobil üretimi yüzde 14 oranında arttı
Otomotiv Sanayii Derneği (OSD)’nin açıkladığı otomotiv sanayinin Ocak-Kasım dönemi verilerine göre, toplam pazar, 2010 yılı aynı dönemine göre yüzde 21 oranındaki artışla 775 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Kasımda, toplam pazar 2010 yılı aynı ayına göre yüzde 14 oranında azaldı ve 67 bin adet düzeyine geriledi.

Ocak-Kasım döneminde otomobil pazarındaki artış yüzde 23 düzeyinde gerçekleşirken, pazar 504 bin adede yükseldi. Kasım ayı otomobil satışları, 2010 yılı aynı ayına göre yüzde 11 oranında azalarak, 45 bin adete geriledi.

11 aylık dönemde, önceki yılın aynı dönemine göre hafif ticari araç pazarındaki artış yüzde 14 düzeyinde oldu. Kasım ayında, önceki yıla göre hafif ticari araç pazarı yüzde 21 oranında azalarak, 19 bin adet seviyesine geriledi.

Kasımda toplam ihracat geriledi
Ocak-Kasım 2011 döneminde bir önceki yıla göre, toplam otomotiv sanayi ihracatı yüzde 4, otomobil ihracatı yüzde 2 oranında arttı. Toplam ihracat 708 bin adet, otomobil ihracatı ise 407 bin adet düzeyinde gerçekleşti.

Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplam ihracattaki düşüş yüzde 13 oranında olurken, otomobil ihracatında yüzde 26 oranında artış yaşandı.

Bu dönemde, ticari araç ihracatı yüzde 6 artışla 301 bin adet düzeyinde, traktör ihracatı yüzde 5 oranında azalışla 8 bin 219 adet düzeyinde gerçekleşti.

Üretimde artış
Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre toplam üretim yüzde 8, otomobil üretimi yüzde 14 oranında arttı. Ocak-Kasım döneminde toplam üretimde artış yüzde 10, otomobil üretiminde yüzde 8 oranında gerçekleşti. Bu dönemde, toplam üretim 1 milyon 84 bin adete, otomobil üretimi 589 bin adete yükseldi.

Ocak-Kasım döneminde üretim büyük kamyonda yüzde 71, midibüste ve otobüste yüzde 36, küçük kamyonda ve minibüste yüzde 29, kamyonette yüzde 10 oranında arttı.

AA, Habertürk

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑