Otomotiv - Ulaşım İstatistikleri

Published on Kasım 23rd, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Taşıt üretimi Ekim ayında yavaşladı

Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) verilerine göre ekim ayında toplam taşıt aracı üretimi geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5 oranında gerileyerek 103 bin 543 adede düştü.

OSD, otomotiv sanayinin ocak-ekim dönemi sonuçlarını açıkladı. OSD verilerine göre, yılın 10 aylık döneminde taşıt aracı üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 11 oranında artarak 987 bin 293 adede çıktı. Aynı dönem otomobil üretimi de yüzde 7 artarak 536 bin 909 adede yükseldi.

Ekim ayında ise toplam üretim geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5 gerileyerek 103 bin 543 adede düşerken, aynı ayda otomobil üretimi yüzde 4 artışla 60 bin 172 adede çıktı.

Bu yıl ocak-ekim döneminde üretim büyük kamyonda yüzde 84, midibüste yüzde 39, otobüste yüzde 36, küçük kamyonda yüzde 32, minibüste yüzde 29 ve kamyonette yüzde 11 oranında arttı. Bu dönemde, traktör üretimi ise yüzde 53 oranında artarak 38 bin adet oldu.

Satışlar 10 aylık dönemde arttı

Yılın 10 aylık döneminde toplam pazar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 26 oranında artarak 707 bin 493 adet düzeyinde gerçekleşti. Bu dönemde otomobil satışları da geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 artışla 459 bin 611 adede çıktı.

Ekim ayında ise toplam satışlar geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6 oranında azalarak 72 bin 411 adede düştü. OSD’nin değerlendirmesinde, ”Bu durum, kredi hacmini daraltmaya yönelik olarak Merkez Bankası’nın ekonomiyi soğutmak amacıyla kredileri daraltma üzere almış olduğu kararlar yanında, Türk Lirasındaki değer kaybının özellikle otomobil satışlarındaki artış hızını olumsuz olarak etkilemeye devam ettiğini gösteriyor” denildi.

2011 yılı ocak-ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre hafif ticari araç pazarındaki artış yüzde 18 düzeyinde gerçekleşti ve pazar 211 bin adet düzeyine yükseldi. Ekim ayında ise hafif ticari araç pazarı yüzde 18 oranında azalarak 21 bin adet düzeyine geriledi.

OSD değerlendirmesinde, ”Eylül ayı ile kıyaslandığında ekim ayındaki düşüşün daha etkili olduğu görülüyor. Bu durum hafif ticari araç satışlarında ÖTV oranlarındaki artışın olumsuz etkisinin başlangıcı olarak değerlendirilebilir” ifadesine yer verildi.

Kamyon pazarı ocak-ekim döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 64 oranında artarak 32 bin adet düzeyinde, otobüs pazarı da yüzde 85 oranında artarak 2 bin 163 adet düzeyinde gerçekleşti.

Yılın 10 aylık döneminde ağır ticari araç pazarı yüzde 64 oranında artarak 37 bin adede yükseldi.

İhracat arttı

Ocak-ekim döneminde toplam otomotiv sanayi ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5 oranında artarken, otomobil ihracatı değişmedi. Yılın 10 aylık döneminde toplam ihracat 662 bin adet, otomobil ihracatı ise 371 bin adet düzeyinde gerçekleşti.

Ekim ayında ise önceki yılın aynı ayına göre toplam ihracat yüzde 1 oranında düşerek 68 bin 945 adede gerilerken, otomobil ihracatı ise yüzde 3 oranında artışla 40 bin 76 adet olarak gerçekleşti.

AA, haber7

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑