Otomotiv - Ulaşım İstatistikleri

Published on Aralık 10th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Kazaların % 86.7’si sürücü hatasından

Kazaların % 86.7’si sürücü hatasından
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, taşıt kilometre, yolculuk kilometre başına ölümlerin düşütüğü söyledi. Yıldırım yolların kusurunun azaldığını belirtti.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Taşıt kilometre, yolculuk kilometre başına ölümler 5.72’ydi, şu anda 3.79’a düştü. Artık yol kusurundan kaza hemen hemen yok. Şu anda kazaların yüzde 86.7’si sürücü davranışlarından kaynaklanıyor.
Burada ihmal ve ihlal ön plana çıkıyor” dedi. Yıldırım, Okan Üniversitesi’nin düzenlediği Akıllı Ulaşım Teknolojileri Çalıştayı’nda, bölünmüş yollarla ilgili trafik ölçümleri yaptıklarını anlattı.
Şu ayrıntıları verdi: “Artık yol kusurundan kaza hemen hemen yok. O ölçümü de yaptık. Yüzde 9, Önceden insan kusuruyla başa baş gidiyordu. Şu anda kazaların yüzde 86.7’si sürücü davranışlarından kaynaklanıyor.
Trafik konusunda ciddi eğitime ihtiyaç var. ‘Yolların kralı olmaz, yolların kuralı olur’ diyoruz. Yolları güzel güzel yaptık ki araçları rahat süresiniz. ‘Sevdiklerinizle buluşmak için yolları böldük, hayatları birleştirdik’ diyoruz. Amacımız, sizin hayatınızı birleştirmek.
Eğitim ve trafik güvenliğine yönelik çalışmalarımıza hız kesmeden devam etmemiz lazım.” Trafik artışını, otomobil almayı engelleme şansları bulunmadığını, sistemi, sürdürülebilir hale getirmek gerektiğini, bunun için de uygulamaya koyacakları buluşlarla, yenilikçi projelerle bu işi halledeceklerini ifade eden Yıldırım, Türkiye’nin yenilikçi projeler üretme konusunda çok büyük potansiyeli bulunduğunu söyledi.
Yıldırım, şu görüşleri dile getirdi: “Kimseyi ‘sen araba alma, tramvaya, metrobüse ya da vapura bin’ diye zorlayamayız. Bunun bir gönüllü tercih olması lazım. Bu nasıl olacak?
Otomobilin sağladığı konforu, esnekliği büyük ölçüde sağlayabilirseniz insanlar o araçları tercih eder. Türkiye bu konuda geç kalan bir ülkedir. İngiltere ile bu işe beraber başlamışız. Biz nostaljik tramvayda kalmışız.”

AA, Haber7

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑