Kazaların % 86.7’si sürücü hatasından

Kazaların % 86.7’si sürücü hatasından
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, taşıt kilometre, yolculuk kilometre başına ölümlerin düşütüğü söyledi. Yıldırım yolların kusurunun azaldığını belirtti.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, “Taşıt kilometre, yolculuk kilometre başına ölümler 5.72’ydi, şu anda 3.79’a düştü. Artık yol kusurundan kaza hemen hemen yok. Şu anda kazaların yüzde 86.7’si sürücü davranışlarından kaynaklanıyor.
Burada ihmal ve ihlal ön plana çıkıyor” dedi. Yıldırım, Okan Üniversitesi’nin düzenlediği Akıllı Ulaşım Teknolojileri Çalıştayı’nda, bölünmüş yollarla ilgili trafik ölçümleri yaptıklarını anlattı.
Şu ayrıntıları verdi: “Artık yol kusurundan kaza hemen hemen yok. O ölçümü de yaptık. Yüzde 9, Önceden insan kusuruyla başa baş gidiyordu. Şu anda kazaların yüzde 86.7’si sürücü davranışlarından kaynaklanıyor.
Trafik konusunda ciddi eğitime ihtiyaç var. ‘Yolların kralı olmaz, yolların kuralı olur’ diyoruz. Yolları güzel güzel yaptık ki araçları rahat süresiniz. ‘Sevdiklerinizle buluşmak için yolları böldük, hayatları birleştirdik’ diyoruz. Amacımız, sizin hayatınızı birleştirmek.
Eğitim ve trafik güvenliğine yönelik çalışmalarımıza hız kesmeden devam etmemiz lazım.” Trafik artışını, otomobil almayı engelleme şansları bulunmadığını, sistemi, sürdürülebilir hale getirmek gerektiğini, bunun için de uygulamaya koyacakları buluşlarla, yenilikçi projelerle bu işi halledeceklerini ifade eden Yıldırım, Türkiye’nin yenilikçi projeler üretme konusunda çok büyük potansiyeli bulunduğunu söyledi.
Yıldırım, şu görüşleri dile getirdi: “Kimseyi ‘sen araba alma, tramvaya, metrobüse ya da vapura bin’ diye zorlayamayız. Bunun bir gönüllü tercih olması lazım. Bu nasıl olacak?
Otomobilin sağladığı konforu, esnekliği büyük ölçüde sağlayabilirseniz insanlar o araçları tercih eder. Türkiye bu konuda geç kalan bir ülkedir. İngiltere ile bu işe beraber başlamışız. Biz nostaljik tramvayda kalmışız.”

AA, Haber7

Dr. Abdullah DEMİR

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1999 yılında yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tez çalışmasıyla doktor oldu. Demir, İBB - İstanbul Otopark İşletmeleri (İSPARK) AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 2011 yılında Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent olarak göreve başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış makale çalışmaları bulunmaktadır. Ayrıca “Güç Aktarma Organları”, “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 40 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü” gibi yayınları da bulunmaktadır. www.otoguncel.com web sitesinin editörlüklerini yürüten ve wushu spor dalında uluslararası hakem olan Demir, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir