Otomotiv - Ulaşım İstatistikleri

Published on Ocak 20th, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Chevrolet’den global satış rekoru

 

ABD, toplam 1.775.812 adet araç satışı ile Chevrolet araçlarının en fazla satıldığı ülke olurken, 2010 yılına kıyasla satışlarını %13’ten fazla artırmış oldu. Çin, bir önceki yıla oranla satış miktarını %9,5 artırarak 595.068 adet ile rekor seviyede bir satış miktarına ulaştı. Chevrolet’nin satış miktarlarını bir önceki yıla kıyasla önemli miktarda artırdığı diğer pazarlar ise Rusya (%49), Türkiye (%31) ve Almanya (%21) oldu.

Chevrolet Türkiye Genel Müdürü Tolga Atmaca yaptığı değerlendirmede, “Chevrolet’nin hem globalde, hem de Türkiye’nin de içinde bulunduğu Avrupa pazarında gösterdiği etkileyici büyüme, tüketici beklenti ve ihtiyaçları özelinde sahip olduğu farklı modeldeki zengin ürün gamının bir sonucudur. Elde edilen bu başarılı grafik, Chevrolet olarak varlığımızı daha da güçlendirmekte olduğumuzu kanıtlıyor. 2010 yılına göre 2011 yılında %31 büyüme gösterdik ve binek otomobil pazarında 8. sıraya yerleştik. Bu ay pazara sunduğumuz Yeni Aveo 1.3 dizel ve sınıfının 163 beygire sahip en güçlü versiyonu Cruze dizel modellerimiz ile birlikte, 2012 yılında da tüketiciye ayrıcalıklı, yepyeni modellerimizi sunmaya devam ediyor olacağız” dedi.

Chevrolet, geçtiğimiz yıl pazara sunduğu dünyanın dört bir yanındaki farklı sürüş koşulları ve müşteri tercihlerine göre tasarlanmış yeni modelleri ile global pazardaki konumunu güçlendiriyor. 2011 yılındaki 670.000 adet global satış miktarıyla, Chevrolet Cruze kompakt sedan, markanın en çok satan modeli oldu ve böylelikle 2009 yılındaki lansmanından beri 1,13 milyonu geçen satış miktarı ile, dünya çapında Chevrolet’nin en çok satan modeli olmayı başardı. Chevrolet, ABD’de 2011 yılının en çok satan binek otomobili olurken, bu başarıda Chevrolet Cruze modelinin başarısı büyük rol oynadı.

Chevrolet kuruluşundan bu yana 100 yılı tamamlayarak ikinci yüzyıla girerken, satışlarının yüzde 60’ından fazlasını ABD pazarının dışında gerçekleştirerek daha da global bir markaya dönüşmeye devam ediyor.

Tags: ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑