Otomotiv - Ulaşım İstatistikleri

Published on Aralık 11th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Beş araçtan biri sigortasız!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Başkanı Fevzi Apaydın, sürücülere kış uyarısı yaptı. Sigortasız araç sahiplerini de uyardı.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın, ”Mevsim şartlarına uygun olarak kar yağışı ülkemizin her yerinde kendini göstermeye başladı. Yol şartları bilhassa şehir içi trafik kazalarının artmasına neden olmaktadır. Sürücülerimizi kurallara dikkatle uyması ve sigortasız yola çıkmamaları konusunda uyarıyorum” dedi.

Apaydın yaptığı yazılı açıklamada, trafikteki araç sayısının 15 milyon 892 bini, ehliyetli sürücü sayısının 21 milyon 500 bini aştığını belirterek, ”Kaza sonrası araç hasarlarının ve yaralanmalarda tedavi giderlerinin karşılanması için zorunlu trafik sigortası yaptırmak bir keyfiyet değil, zorunluluk olduğunu unutmayalım” ifadelerini kullandı.

Sigortasız araç sahiplerinin biran evvel sigortalarını yaptırması gerektiğini vurgulayan Apaydın, şunları kaydetti:

”2011 Kasım ayı itibariyle 12 milyon 508 bin araç sigortalı, 3 milyon 383 bin aracın ise sigorta yoktur. Yani hala daha yüzde 21,29 oranında araç yollarda sigortasız dolaşıyor. Sigortasızlık oranları ise motosiklette yüzde 64,11, traktörde yüzde 57,17, özel amaçlı taşıtlarda yüzde 53,34 olmak üzere sıralanıyor.”

Büyük şehirde faaliyet gösteren ticari bir araçla aynı ilin merkezi dışındaki uzak ilçelerinde faaliyet gösteren araçlar için ödenen prim tutarlarının aynı olduğunu dile getiren Apaydın, ”Bu haksızlığın bir an önce giderilmesini talep ediyoruz” ifadesini kullandı.

Türkiye’de oto hırsızlığı, doğal afet ve diğer nedenlerden doğan hasar ve zararların karşılanabildiği KASKO sigortasının da yeterince anlaşılamadığına işaret eden Apaydın, şunları belirtti:

”2010 yılı içinde 12 bin civarında oto hırsızlığı olan ülkemizde günde ortalama 33 araç çalınmaktaydı. Emniyet güçlerimizin yoğun çabaları sayesinde çalınan oto sayısı her geçen gün düşmekle birlikte, doğal afet ve diğer nedenlerden doğan zararlarımızın karşılanabilmesi için de KASKO sigortası yaptırmakta büyük fayda var. Ama 2011 yılının Ekim ayına göre 3 milyon 201 bin kasko yaptıran araç olduğunu görüyoruz. Yani her 5 araçtan birinin kasko sigortası olması yetersizdir.”

AA, Habertürk

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑