Oto Haber

Published on Ocak 28th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Otomotiv test merkezine yönelik önemli gelişmeler…

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

TSE Başkanı Hulusi Şentürk, Otomotiv Test Merkezi’ne ilişkin, açıklamalarda bulundu. Bu açıklamadan satırbaşları…

Otomotiv Test Merkezi, Bursa’nın Yenişehir bölgesinde hayata geçecek.

Balkanlar ve Ortadoğu bölgelerinin en büyük test merkezi olacak.

Bu girişim, bir yandan istihdama katkı sağlarken, diğer yandan da Türkiye’nin her yıl yurt dışına giden 30-35 milyon dolarlık test bedellerinin Türk ekonomisine kazandırılmasını sağlamış olacak. Özellikle yerli otomobil markasını üretebilmek ve çok güçlü olan otomotiv yan sanayimizde yeni ürün tasarımlarının önünü açabilmek için böyle bir test merkezi olmazsa olmaz şart.

Projenin tamamı TSE’nin mevcut finans gücüyle çözülecek. Herhangi bir kredi falan kullanılmadan doğrudan öz sermaye kullanılacak.

Plan ve imar uygulamaları belli bir süreç alacaktır. Ondan sonra uygulama projesini yapıp, akabinde ihaleye çıkılacak. Küçük bir yatırımdan bahsetmiyoruz. Kendi alanında dünyanın en ileri test teknolojilerinin kullanıldığı bir merkez olacak. Yani birkaç merkez içerisine girmiş olacak kapasite itibariyle.

İlk başta yaklaşık 250 mühendis olacak, ancak bu zamanla, buranın iş hacmi arttıkça istihdam da artacak. Dünyadaki birçok test merkezi 20-30 yıllık teknolojileri kullanıyor. Oysa biz son teknolojiyi kullanacağımız için gerçekten hassasiyet derecesi çok yüksek bir test merkezi olacak.

Komşu ülkelerimiz başta olmak üzere geniş bir coğrafyadan da Türkiye’ye araç testiyle ilgili müşteri gelecek.

Büyük ihtimalle Otomotiv Test Merkezi 100 milyon avro civarında olacak. 80-90 milyon avroya da inebilir, 120-130 milyon avroya da çıkabilir. Arazinin konumu önemli. Arazinin sınırları elimize geçmeden net bir rakam veremiyoruz, ancak çok büyük bir yatırım miktarı olduğunu çok rahatlıkla söyleyebiliriz. Çünkü dünyada bu kadar büyüklükte otomotiv test merkezi yatırımı, ancak 5-6 tanedir.

Kaynak: AA

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑