Oto Haber

Published on Şubat 26th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Otomotiv sektörü yeni tasarımcılarını seçiyor!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) tarafından, T.C. Ekonomi Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğünde bu yıl ikincisi düzenlenen “Türkiye Otomotiv Sektöründe 2.Ar-Ge Proje Pazarı ve 2. Otomotiv Tasarım Yarışması” için Türkiye genelindeki üniversitelerde yapılan road show büyük bir hızla devam ediyor.

Ülkemizde otomotiv sektöründe ikinci kez gerçekleştirilen “Türkiye Otomotiv Sektöründe 2. Ar-Ge Proje Pazarı ve 2. Otomotiv Tasarım Yarışması” için üniversite öğrencilerini ve potansiyel katılımcılarını bilgilendirmeye ve yarışmaya davet etmeye yönelik planlanan road show yoğun ilgi görüyor. Şubat ayı sonuna kadar devam edecek road showlara ünlü tasarımcıların yanı sıra OİB’nin yürütme kurulu üyeleri ve sektörden uzmanlar da konuşmacı olarak katılıyor.

Katılımcılara yarışmanın amacı ve sağlayacağı imkanlar için bilgi vermenin yanı sıra  öğrencileri sektör hakkında bilgilendirmeye yönelik düzenlenen etkinliklerde öğrencilerden gelen sorularda yanıtlanıyor. Geçtiğimiz hafta İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Tasarımcı Murat Armağan’ın da otomobil tarihi ile ilgili keyifli bir sunumla yer aldığı road show programı Şubat 2013 sonuna kadar devam ediyor.

Road Show kapsamında ay sonuna kadar OİB temsilcileri ve tasarımcılardan oluşan ekip, İstanbul Boğaziçi Üniversitesi (26 Şubat) ve Ankara Başkent Üniversitesi’nde (28 Şubat) öğrenciler ve akademisyenlerle bir araya gelmeye devam ediyor.

Tasarımcılar, mucitler ve değerli bir fikri olan herkes için, otomotiv sektörüyle ilgili çalışmalarını sunabilecekleri bir platform sağlayan yarışmanın başvuruları 1 Nisan 2013’e kadar, online olarak adresi üzerinden, dosya yükleme yoluyla yapılabiliyor. Katılımcıları yarışma sonucu dereceye girenlere farklı kategorilerde verilecek yaklaşık 300.000 Türk Lirasını bulan para ödülü ve yurtdışında eğitim imkanı katılımcıları bekliyor.

“Türkiye Otomotiv Sektöründe Ar-Ge Proje Pazarı ve Tasarım Yarışması” sektörde çalışan profesyoneller, araştırmacılar, akademisyenler, ilgili dallarda eğitim alan öğrenciler ve otomobil tutkunlarını içine alan geniş bir kitlenin yaratıcı fikirlerini ortaya koyabileceği, “Proje Pazarı” ve “Tasarım Yarışması” olmak üzere iki farklı projeyi kapsıyor.

Bilgi için http://www.otomotivprojepazari.com

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑