Oto Haber

Published on Aralık 7th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Otomotiv sektörü rekora mı koşuyor!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Türkiye otomotiv pazarında bu yılın ilk 11 aylık dönemine bakıldığında binek otomobil satışlarında 560 binli rakamların üzerine çıkıldı. Bu da şu anlama geliyor ki 2013 yılı ilk 11 aylık dönemi geçmiş yıllara bakıldığında en yüksek rakamlara ulaşılan 2011 yılının aynı dönemi satışlarını geride bırakıyor. 2013’ün son ayına girdiğimiz şu günlerde otomotiv sektörü rekora mu koşuyor acaba. Eğer yıl sonu itibariyle toplam pazar bazında 880 binli adetlere ulaşılması durumunda geçmiş yıllara kıyaslan yeni bir rekora imza atılmış olunacak.

Otomotiv sektörünü değerlendiren Proton Türkiye yetkilileri; ”2013 yılının sektörümüz açısından başarılı bir yıl olarak görüyoruz. Her ne kadar son aylarda döviz kurları ve banka faizlerindeki artışın olumsuz etkileri olsa da özellikle binek otomobil satışlarında yükseliş eğiliminin devam edeceği kanaatindeyiz. Fakat yine de döviz kurları ve banka faizlerindeki artışın olumsuz etkilerinin 2014 yılı ilk yarısı içerisinde de devam etme olasılığının yüksek olduğunu düşünüyoruz. Buda 2014 yılına dair satış beklentilerinde bir revizyona gidileceği kanaatindeyiz.” şeklinde açıkladılar.

Yine şirket yetkilileri tarafından yapılan açıklamaya göre; ”Genel anlamda bakıldığında otomotiv sektörü yükseliş eğilimini sürdürüyor ve bu yükselişin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini düşünüyoruz. Tabiki sektörümüzün 2015 yılı için uzun vadeli ortak hedefimiz olan 1 Milyon’lu rakamlara ulaşılması doğrultusunda daha önünde alacağı çok yol var. Fakat yine de mevcut koşullar dahilinde bunun ulaşılması zor ve imkansız olduğunu düşünmüyoruz. Gerek gelişmekte olan ülke ekonomimizin, gerekse sektörümüzün sahip olduğu gücün bu hedefimize ulaşmamızı mümkün kılacağı inancındayız.” şeklinde açıklandı.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑