Oto Haber

Published on Eylül 30th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Otomobilinizi Akıllı Telefonunuz ile Yönetin!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Continental’in geliştirdiği ve cep telefonunu akıllı bir anahtara çeviren devrim niteliğindeki yeni teknoloji sayesinde sürücüler araçlarını açmak, çalıştırmak ve çok daha fazlası için akıllı telefonlarını kullanabilecekler.

Avrupa’nın en büyük otomotiv yan sanayi tedarikçisi ve lastik üreticisi Continental, otomotiv sektöründe bugün en çok rağbet gören trendler arasında yer alan araç erişimi, entegrasyon ve işletim konseptlerini Frankfurt’ta gerçekleştirilen 64. IAA International Motor Show’da sergiledi.

Continental’in “Sürüşünüzü Basitleştirin’ konsepti altında sunduğu ve dijital anahtarın akıllı telefona entegre edilmesiyle, cep telefonunu devrim yaratan akıllı bir otomobil anahtarına dönüştüren yaratıcı çözümü, fuar ziyaretçilerinden büyük ilgi gördü.

Continental’in bu yeni “akıllı” çözümü, araç sahiplerinin araçlarını ve yetkilendirilmiş cep telefonlarını kaydedebilecekleri güvenli bir web sitesi aracılığıyla aktive ediliyor. SIM kart, otomobile erişim yetkisini kapsayan korumalı, kurcalamaya dayanıklı bir veri kaydını kapsıyor. Bu ‘yakın saha iletişim (NFC) teknolojisi’ veri alışverişine olanak tanıyor. Alıcılar aracın kapılarına veya bagaj kapağına takılırken, bir başka alıcı da akıllı telefonun koyulduğu yere yerleştirilebiliyor. Böylelikle yeni nesil cep telefonları kablosuz olarak şarj edilebiliyor ve motoru çalıştırabiliyor.

Cep telefonuna entegre edilen dijital anahtar aracın kapısını açmakla kalmıyor; aynı zamanda, sürücünün en çok dinlediği radyo istasyonunu, tercih edilen oturma pozisyonunu veya önemli telefon numaralarını içeren kişisel profiller oluşturabilmek üzere internet anahtarı haline de geliyor. Yerleşik bilgisayara da daimi erişim sağlayan bu sanal anahtar, böylelikle araç verilerini ekrana çağırıp yakıt durumunun veya şarj düzeyinin de kontrol edilebilmesini sağlıyor.

Cep telefonunu akıllı bir anahtara çeviren devrim niteliğindeki teknoloji, aynı zamanda hırsızlığa karşı da koruma sağlıyor. Otomobilin yetki haricinde hareket ettirilmesi halinde, cep telefonuna entegre edilmiş olan anahtar alarm veriyor. Aynı zamanda, otomobilden ayrılırken aracın konumunu kaydediyor ve GPS alıcısı sayesinde sürücünün tekrar park edilen yere yönelmesini sağlıyor. Üstelik, araç garaja park edildiğinde özel bir garaj çipi aracın kilidini açmaya, çalıştırmaya ve kilitlemeye de olanak tanıyor.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑