Oto Haber

Published on Ağustos 15th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Otomobil satışları yüksek kurla soğudu

Piyasalardaki çalkantıların etkisiyle yükselen döviz, otomotivi kur baskısına soktu. Talep hissedilir biçimde yavaşladı. Bir yıldır sürekli artıda olan satışların Ağustos’ta eksiye geçmesi bekleniyor.

Geçen hafta başından itibaren dünya piyasalarında yaşanan ve Türkiye’yi de etkileyen piyasalardaki çalkantı, otomotiv piyasasını da yavaşlattı.

Bu yılın 7 ayında toplam 483 bin adetle tarihinin en yüksek rakamına ulaşan satışlar, geçen hafta ‘dibe vurmadı’ ancak bir önceki aya göre ‘yavaşlamanın şiddeti’ arttı.

Merkez Bankası’nın soğutma tedbirleriyle Mart ayından itibaren her ay biraz daha düşen, Temmuz ayında da yüzde 2.5’e kadar gerileyen artışın, Ağustos ayında eksiye geçmesi ihtimali ortaya çıktı. Geçen yıl Ağustos ayında 61 bin 764 adet araç satılmıştı.

Piyasadaki son durum hakkında bilgi veren Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Genel Koordinatörü Hayri Erce, satışlarda dramatik bir düşüşten söz etmenin mümkün olmadığını, ancak bir miktar yavaşlamanın söz konusu olduğunu söyledi.

Erce “Zaten mart ayından beri artış hızında bir gerileme yaşanıyordu. Türk tüketici talebi öne çekti. Soğuma süreci devam edecektir. Bu ay büyüme hızı eksiye düşebilir veya Temmuz ayı gibi kafa kafaya da olabilir” diye konuştu.

Fiyat artışları başladı

Tüm dünyada çalkantı olduğunu anlatan Erce “Satın alma kararları da bundan etkileniyor. Tüketici beklemeye geçiyor, satın alma kararlarını erteliyor. Herkeste bir tedirginlik var. Ancak satışlar dibe vurdu diye bir şey de yok” dedi. Nissan Genel Müdür Yardımcısı İlkim Sancaktaroğlu da dövizdeki artışın fiyatlara yansımaya başladığını, ancak tüketime olumsuz bir yansımayı gözlemlemediklerini söyledi. “Gerek küresel gelişmeler, gerek hükümetimiz tarafından alınan ve alınacak tedbirlerin pazara yansımasını önümüzdeki ay daha net göreceğiz” diyen Sancaktaroğlu, şunları söyledi: “Özellikle kredi maliyetlerini ve bankaların risk iştahını yakından takip ediyoruz. Dövizdeki artışı zaten bir süredir gözlemlediğimiz için, planlarımızda gerekli revizyonları yapmıştık. Ancak pazardaki hiç bir firmanın dövizde bu kadar yüksek bir artış beklediğini tahmin etmiyoruz. Yılsonu tahminimiz beklentilerimiz seviyesinde, tahminlerimizde henüz değişiklik yapmadık.”

Kaynak: Star’dan alıntılanan veHaber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Ticari araç pazarının yerlisi Uveyk yollarda” haberinden alınmıştır (15/08/2011).

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑