Oto Haber

Published on Aralık 25th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Otomobil pazarındaki daralmada Türkiye Avrupa’dan avantajlı!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

avrupa-otomotiv-pazariAB (27) ve EFTA Ülkeleri’nde otomobil pazarı 2011 yılı Kasım ayında 1 milyon 75 bin adet iken, 2012 yılı aynı ayda yüzde 10 oranında azalmış ve 1 milyon 2 bin adet düzeyine gerilemiştir. Kasım ayında en sert düşüş yüzde 47 ile Yunanistan’da gerçekleşti. Yunanistan’ı yüzde 44 ile Romanya, yüzde 26 ile Hollanda, yüzde 25 ile Portekiz ve Letonya, yüzde 20 ile İtalya, Avusturya ve İspanya, yüzde 19 ile Fransa, yüzde 15 ile Finlandiya, yüzde 12 ile Slovenya, yüzde 11 ile Belçika ve Çek Cumhuriyeti, yüzde 10 ile Litvanya, yüzde 9 ile Bulgaristan, yüzde 7 ile İsveç, yüzde 6 ile İsviçre ve Slovakya, yüzde 4 ile Almanya, yüzde 3 ile Norveç ve yüzde 1 ile Estonya izliyor. Bu ayda AB otomobil pazarında en yüksek artış gösteren ülke yüzde 33 ile İzlanda oldu, daha sonra sırasıyla yüzde 14 ile İrlanda, yüzde 11 ile İngiltere, yüzde 9 ile Danimarka, yüzde 3 ile Macaristan ve yüzde 2 ile Lüksemburg belirlenmiştir.

Türkiye durum nasıl gelişti?

2012 yılı Kasım ayında Türkiye otomobil pazarındaki artış yüzde 16 düzeyinde gerçekleşti ve pazar 52 bin adede yükseldi. 2012 yılı Ocak-Kasım döneminde AB (27) ve EFTA Ülkeleri’nde otomobil pazarı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 7 oranında azaldı ve 12,6 milyon adet düzeyinde gerçekleşti. Aynı dönemde Türkiye otomobil pazarı bir önceki yıla göre yüzde 6 oranında azaldı ve 475 bin adet oldu.

 

Kaynak: OSD

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑