Oto Haber

Published on Mayıs 17th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Otomobil İhalelerine Büyük İlgi!

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte otomobil satışlarına olan ilgi, icra ihalelerine katılımı da olumlu etkiledi.

Borçlular için, borçlarını ödeme; alacaklılar için ise alacaklarını tahsil edebilme açısından büyük önem taşıyan icra ihaleleri, son yıllarda artan ilgi ile birlikte, ticaret hayatının devamlılığında önemli bir güvence kaynağı olarak görülüyor.

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte, özellikle otomobile duyulan ilgi, icradan satılık otomobil ihalelerine de yansıdı. Katılımın az olması sebebiyle özellikle gayrimenkul ihalelerinde yok pahasına satışlar gerçekleştiğini söyleyen İcraburada.com Genel Müdürü Caner Çakı otomobil ihalelerine artan katılımla ilgili olarak; “Eskiden insanlar, icra ihalelerinin verimli yatırım alanları olduğu konusunda farkındalık sahibi değildi. Gerek, yatırımını ihalelerle değerlendirenlerin memnuniyeti gerekse devletin haczedilebilecek mallar konusundaki yeni düzenlemeleri, bu ihalelere bakış açısının değişmesini sağladı.” dedi.

Yeni yasa ile haczedilebilir malların, yaşamsal özellikli olmaması zorunluluğu, katılımcıların da manevi yükünü hafifletmelerine sebep olduğunu sözlerine ekleyen Çakı, “Bir mal, ihaleye çıkana kadar; borçlunun borcunu ödemesi için 6 ay süresi olmakta. Bununla birlikte, borçlu, ihale tellalı ‘Satıyorum, sattım!’ diyene kadar borcunu ödeme süresi devam ediyor. Vatandaşlarımız, icra ihaleleri vasıtasıyla yatırımlarını değerlendirmekten çekinmemeliler; Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu konuda ‘İcradan mal almak caizdir.’ hükmü bile bulunmakta.” sözleriyle, icra ihalelerine katılmakta çekimser olan kişileri bilgilendirdi.

İcra ihale indeksleme sitesi www.icraburada.com’da yayınlanan ihale ilanlarında pek çok ev, fabrika, iş makinesi yahut ticari malın satışı bekleniyorsa da şu sıralar en çok otomobil ihaleleri rağbet görüyor. Uygun fiyatlarla, her türden otomobile bedelini ödeyip, gerekli prosedürleri yerine getirerek sahip olabilmek sadece icra ihalelerini takip ederek mümkün.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑