Oto Haber

Published on Haziran 12th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Otokar, 50 yaşında

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar’ın 50. kuruluş yıldönümü, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç’un ev sahipliğinde düzenlenen organizasyonla kutlandı.

Koç Topluluğu şirketlerinden Otokar’ın 50. kuruluş yıldönümü, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç’un ev sahipliğinde düzenlenen organizasyonla kutlandı.

Otokar’ın 50. kuruluş yıldönümü organizasyonuna, Koç Ailesi, Otokar bayi ve servis yetkilileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç, programda yaptığı konuşmada, Holding olarak her zaman büyük bir değer olan Otokar’ın arkasında olduklarını belirterek, Türkiye’nin sanayileşme döneminin önemli oyuncularından Otokar’ın 50. yaşını kutlamanın kendileri için mutluluk vesilesi olduğunu söyledi.

Otokar’ın çok yönlü yapısı ile milyonlarca kişinin hayatına dokunmayı, onlar için fark yaratmayı sürdürdüğünü ifade eden Mustafa V.Koç, “Her gün binlerce Otokar otobüsü, minibüsü milyonlarca yolcu taşıyor, askeri araçları Mehmetçiğe hizmet ediyor, lojistik araçları tonlarca yük taşıyarak ekonomi çarklarının dönmesine vesile oluyor” dedi.

Otokar’ın bugünkü başarısını ülke sınırlarında bırakmadığını belirten Mustafa V. Koç, “Otokar, kuzeyden güneye, doğudan batıya, beş kıtaya kendi markasını taşıyor. Bulunduğu her ülkede tıpkı Türkiye’de olduğu gibi niş alanlarda ihtiyaçlara odaklanıyor. Otokar markalı ürünleri ile grubumuzun, ülkemizin dünyadaki temsilcisi oluyor. Otokar’ın bu özellikleri ile 50 yılda ulaştığı başarısının, gelecek dönemleri için yegâne bir referans olacağına inanıyorum. Otokar’ın iyiye yolculuğu burada sona ermiyor, devam ediyor. Otokar’ın gelecek 50 yıllarda daha çok yapacakları, daha çok kat edeceği yollar var. Dursak olmazdı ve zaten duramayız” diye konuştu.

“Türkiye’nin milli tankını tasarlamaktan gurur duyuyoruz”

Otokar Genel Müdürü Serdar Görgüç ise Otokar’ın bugün otobüs pazarının lider markası olduğunu ve Türkiye’nin en büyük özel sermayeli savunma sanayi şirketi konumunu yıllardır devam ettirdiğini dile getirdi.

Ulaştıkları başarının arkasında Otokar’ın iki temel değerinin yattığını belirten Görgüç, “Bunlardan ilki niş pazarlara odaklanmış bir kuruluş olması, diğeri ise kendi markası ile üretim yapan bağımsız bir şirket olması… Otokar, kurulduğu günden bu yana özel pazarlar tanımlayıp bu alanlarda uzmanlaştı ve kullanıcısını can kulağı ile dinledi. Pazardaki görülmeyen fırsatları değerlendirebilmesi en büyük avantajı oldu. Türkiye’nin ilk otobüsü, ilk zırhlı aracı, ilk tehlikeli madde taşıyan tankeri gibi ilklere bu ihtiyaçlar sayesinde imza attı. Farklı alanlarda uzmanlaşarak risklerini dağıttı, sürdürülebilir büyümesini sağladı” ifadelerini kullandı.

Görgüç, Otokar’ın bağımsız bir üretici olduğuna dikkati çekerek, “Otokar, geçmişte sadece lisansa bağlı varolmayı kötü bir şekilde deneyimlemiş ve bundan ders çıkarmış bir şirket. Bugün kendi tasarımlarını üretiyor, kendi markası ile 5 kıtada istediği her pazarda ürün satışı yapabiliyor. Otokar’ın bu özelliği sadece ticari araç alanında değil, savunma sanayinde de olumlu sonuçlar doğuruyor. Bu sayede Türkiye’nin bir numaralı kara sistemleri üreticisi olmaktan ve Türkiye’nin milli tankını tasarlamaktan gurur duyuyoruz. Bu özelliklerimiz ile ortalama yıllık büyümemizi yüzde 25’lere ulaştırmış bir şirketiz” değerlendirmesinde bulundu.

Gecenin sonunda davetlilere Otokar’ın Havalı Apollo’dan Altay tankına uzanan yolculuğunu ve sanayideki öncülük eden çalışmalarını anlatan “50 yıllık bir yol hikayesi-Havallı Apollo’dan Altay Tankı’na Otokar” adlı kitap hediye edildi.

 

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑