Oto Lastik

Published on Ağustos 1st, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Tatilinizi Keyifli Geçirmenin Yolu Güvenli Sürüş Önlemlerinden Geçiyor!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Continental’den Uyarı: Tatil Öncesi Lastiklerinizi Kontrol Etmeyi Unutmayın!

 Continental Türkiye Binek Lastikleri Satış Müdürü Mehmet Akay, yaklaşan Ramazan Bayramı öncesinde, tatili fırsat bilerek yola çıkacak sürücülere güvenli bir sürüş için uyarılarda bulundu!

*Hava basıncı eksik olan lastikler, oldukça tehlikelidir.

*Doğru lastik havası, yakıt tasarrufu sağlar.

*Diş derinliği, düşük lastikler fren mesafenizi iki katına çıkartır.

Continental Türkiye Binek Lastikleri Satış Müdürü Mehmet Akay, bayram tatilinin başlayacağı ve binlerce aracın yollarda olacağı şu günlerde, emniyetimiz için yol ile temasımızı sağlayan lastiklerimizi kontrol etmeden yola çıkmamamız gerektiğini vurgularken, lastiklerin hava basıncı ve diş derinlikleri ile ilgili bazı konulara değindi.

Yola çıkmadan önce, mutlaka lastik basıncının kontrol edilmesi gerektiğinin altını çizen Mehmet Akay, lastiklerin soğukken yani yola çıkmadan önce veya yola çıkılan ilk 15-20 km içerisinde kontrol edilmesi gerektiğini, bunun yanında güneşin altında kalmış bir aracın lastik basınçlarının ise normalden fazla çıkabileceğini belirtti.

Continental Türkiye Binek Lastikleri Satış Müdürü Mehmet Akay; “Özellikle kalabalık aileler uzun yola çıkarken araçların yol boyunca taşıyacağı ağırlığı hesap ederek lastiklerin havasını normale göre arttırmaları gerekiyor. İçerisindeki hava miktarı, ortalama olarak maksimum yüzde 10 arttırılmış olan bir lastik, hem daha geç ısınarak hem de daha düşük yuvarlanma direnci sağlayarak, yol boyunca yakıt verimliliğini sağlamaya da yardımcı olacaktır” dedi.

Uygun hava basıncı kadar, lastiklerin de yol şartlarına ve kullanım amacına uygun olması gerektiğini belirten Mehmet Akay; “Lastik hava kontrolü sırasında, lastiğin diş derinliklerinin de kontrol edilmesi gerekiyor. Diş derinliği 3 milimetrenin altında olan lastikler güvenlik açısından çok fazla riski de beraberinde getirdiği için, bu lastiklerin kullanılmasını kesinlikle önermiyoruz. Continental Lastikleri olarak en önemli ve öncelikli konumuz güvenlik olduğu için, sürücülerin ıslak veya kuru zemin fark etmeksizin daha güvenli bir sürüş sağlayabilmeleri için, lastiklerini kontrol etmeden yola çıkmamalarını tavsiye ediyoruz.” dedi.

Mehmet Akay, diş derinliğinin yanı sıra, stepnenin de mutlaka kontrol edilmesi gerekliliğine değinirken, genellikle bu ayrıntının atlanması nedeni ile küçük sıkıntılarla atlatılabilecek olayların, maalesef kimi zamanlar ciddi sorunlar haline dönüştüğünü ifade etti.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑