Oto Lastik

Published on Ağustos 24th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Pirelli satışlarının yüzde 36’sı çevre dostu ürünlerden oluşmaktadır

Pirelli’nin Avrupa’da gerçekleştirilen araştırmalardan elde ettiği verilere göre; satın almada marka birinci öncelik, ancak “çevreci ekonomi” anlayışı da günden güne önem kazanıyor. Söz konusu anlayışın etkin bir şekilde yayılmasının ve kabul görmesinin başlıca nedenleri arasında; otomotiv sektöründeki trendler, orijinal ekipman üreticilerinin ihtiyaçları, Avrupa lastik yönetmelikleri ve artan tüketici bilinci yer alıyor. Satışlarının yüzde 36’sı çevre dostu ürünlerden oluşan Pirelli, “çevreci ekonomi” anlayışına Cinturato ailesi ve İzmit’te 2011 yılında 600 bin adet üretilerek %90’ı ihraç edilecek olan Cinturato P1 ile cevap veriyor.

 

Dünyanın önde gelen lastik üreticisi Pirelli global trendleri takip etmeye ve “öncü” kimliğini sürdürmeye devam ediyor. Otomobil tüketimindeki trendleri yakından takip ederek öne çıkan Pirelli yeni trendleri belirlemek için tüketici beklenti ve alışkanlıklarına yönelik geniş kapsamlı bir araştırma yaptırdı. Target Research firmasının Avrupa genelinde 2010 yılında yaklaşık 2500 kişi ile gerçekleştirdiği araştırma sonucunda elde edilen verilere göre tüketiciler otomobil alırken %34 ile en çok markayı dikkate alıyor. İkinci sırada %29 ile performans ve güvenlik yer alırken, %23 ile yakıt ekonomisi üçüncü ve %14 ile ürünün fiyatı dördüncü sırada yer alıyor. Bu da Avrupalı tüketici için satın almada markanın en önemli kriter olduğunu, performans ve yakıt ekonomisin de ilk üç sıraya girecek kadar önemli olduğunu gösteriyor.

 

Pirelli ve Yeşil Performans; satışların yüzde 36’sı çevreci ürünlerden oluşuyor

Elde edilen tüm bu veriler Pirelli’nin büyüme strateji ile paralellik gösteriyor. Pirelli’nin büyüme stratejisinde; premium segmentlere odaklanma, yüksek kaliteli ve çevre dostu ürünlerle yenilikte lider olma en büyük öncelik. Avrupa’da olduğu gibi ülkemizde de yüksek performans, kış lastikleri ve 4×4 lastikleri alanında lider olan Pirelli’nin çevre dostu ürün gamı 2010 verilerine göre satışların %36’sını kapsıyor. Bu büyük oran Pirelli’nin çevre dostu ve yeşil performans konularına verdiği önemin altını bir kez daha çiziyor. Pirelli’nin büyüme stratejisinin en önemli unsuru olarak çevre dostu Cinturato serisi öne çıkarken “Yeşil Performans” stratejisi de günden güne güçleneceğinin sinyallerini veriyor.

 

Cinturato Serisi ve Cinturato P1; daha çevreci

Pirelli’nin 2008 yılında yeniden pazara sunduğu Cinturato serisi, daha az CO2 üreten yapısıyla çevre dostu bir duruş sergiliyor. Yılda 15.000 km yol kat eden bir kişi Cinturato serisi bir lastik kullandığında diğer lastiklere göre yılda 150 kg daha az CO2 salınımı sağlıyor. 10 adet ağacın CO2 salınımını yılda 98 kg azaltıyor olması, durumu daha da net açıklıyor. Cinturato yani yeşil performans lastiklerini tercih eden tüketiciler yılda 15 ağaç dikmekle eş değer bir oranda çevreye katkı sağlamış oluyor.

 

Pirelli’nin performanstan ödün vermeyen çevreci ürünlere verdiği önemin altını çizen Türk Pirelli CEO’su Mete Ekin “Pirelli olarak Cinturato P1’in 26 ölçüsüyle Avrupa pazarının talebinin %50’sini karşılıyoruz. 2011 yılı sonunda 39 ölçü ile bu rakamı %65’e çıkartmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yakın gelecekteki hedefimiz ise 45 ölçü ile T, H ve V segmentleriyle birlikte pazarın %71’ini kapsamak. İzmit’te 2011 yılında üretmeyi planladığımız 600 bin adet Cinturato P1’in yüzde 90’ını ihraç edeceğiz. Çevreci ürünlerimizle ilgili hedeflerimiz İzmit’teki üretim ve ihracat adetlerimizin de artmasını beraberinde getiriyor” diyerek Türk Pirelli’nin önemini de vurguladı.

 

Cinturato serisinin en yeni üyesi Cinturato P1, Pirelli’nin Yeşil Performans stratejisinin güçlenmesinde önemli bir aktör olarak dikkat çekiyor. Şehir içi küçük ve orta büyüklükteki araç üreticileri için ideal seçim olan Cinturato P1 Türkiye’de üretiliyor ve Türkiye’de üretilen Hyundai i20, Fiat Doblo ve Renault Megane standart ekipman olarak kullanılıyor. Türk Pirelli’nin İzmit fabrikasında yılda 600.000 adet üretilen Cinturato P1’in %90’ı ihraç ediliyor. Daha verimli bir lastiği garanti eden yeni teknoloji ve yeni maddelerden elde edilmiş taban desenine sahip olan Cinturato P1, sessizlik, ıslak zeminde fren mesafesi ve dönme direnci gibi kriterlerde sınıf lideri. Islak ve kuru zeminde optimum performans sunan Cinturato P1 kuru zeminde 100 km/s hızda Cinturato P4’e göre %4, ıslak zeminde 80 km/s hızda ise %3 daha kısa mesafede duruyor. %15’lere varan daha hafif yapısı, özel kauçuk karışımı ve gövde yapısı ile yuvarlanma direnci %25’e kadar düşürülen ve bu sayede %4 oranında daha az yakıt harcayarak daha az CO2 salınımına yol açan Cinturato P1 bu alanda da rakipsiz.

 

Sadece sürüş güvenliği ve çevrecilik gibi alanlarda öne çıkmakla kalmayan Cinturato P1 aynı zamanda özel olarak tasarlanmış deseni ile “pitched shape” teknolojisi sayesinde Cinturato P4’e oranla kabin içi gürültüsünü 1 dB, kabin dışı yol sesini ise 1,5 dB azaltıyor. Referans ölçüsü 185/65 R 15 ile 67 dB ses üreten Cinturato P1, şimdiden 2012 Avrupa normlarını yakalamış sessiz ve konforlu bir lastik olarak öne çıkıyor. Ortalama 50.000-60.000 km gibi yüksek kilometre performansıyla dikkat çeken Pirelli Cinturato P1, Run Flat ve seal-inside teknolojisine de sahip.

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑