Oto Lastik

Published on Temmuz 22nd, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Pirelli Pzero lastiklerle Nürburgring pistine çıkıyor

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Formula 1’in resmi lastik tedarikçisi Pirelli, Nürburgring’de yapılacak olan Almanya GP’si için hazırlıklarını tamamladı. Takımlar Nürburgring’e Pirelli’nin İzmit’te bulunan “Şampiyonların Fabrikası”nda üretilen yumuşak PZero Sarı ve orta (medium) PZero Beyaz lastiklerle çıkacak. 1984 yılında Avrupa Grand Prix’si için inşa edilen 5.148 metre uzunluğundaki Nürburgring pisti, motorsporları tarihinin en köklü ve ünlü pistlerinden biri.
Değişik hız ve özellikte virajlara sahip olan ve yüksek süratli virajlarda oluşması muhtemel önden kaymanın önüne geçmek için yüksek oranda yere basma kuvveti gerektiren Nürburgring pisti ani fren noktalarıyla özellikle ön lastiklere aşırı yük bindiren bir karakteristiğe sahip. 27 yıllık pist 2002 yılında yapılan revize ile 4.556 metreden 5.148 metreye uzatıldı. Nürburgring, Formula 1’de mücadele eden bir pilotun adını taşıyan viraja sahip tek pist olma özelliğiyle de dikkat çekiyor. 9. ve 10. Viraj “Michael Schumacher virajı” adını taşıyor. Sadece pist özellikleriyle öne çıkmakla kalmayan Almanya GP’si altı Alman pilotun 2011 sezonunda yarışmasıyla da ayrı bir anlam kazanıyor. Her ne kadar normal şartlar altında kuru bir zemin öngörülse de, bulunduğu coğrafyanın değişken iklimi itibariyle pistin ıslak olma ihtimali Almanya GP’sine heyecan katan bir özellik olarak öne çıkıyor. Bu nedenle geçiş lastiği olarak devreye giren Pirelli PZero Mavi ve ıslak zeminde kullanılan PZero Turuncu lastikler de alternatifler olarak göz önünde bulunduruluyor.
Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery “Nürburgring teknik açıdan büyük öneme sahip bir pist ve bu yönüyle sezonun ayrıcalıklı pistlerinden biri. Bu ise stratejinin önemini daha da arttırıyor. Pirelli olarak tıpkı Valensiya’da koşulan Avrupa GP’sinde olduğu gibi yumuşak ve medium lastiklerimizi kullanıma sunuyoruz. Hava sıcaklığının biraz daha düşük olacağı beklentisi 2 pitstop stratejisinin beraberinde getiriyor. Tabi eğer yağmur yağmazsa, ki beklenmeyen bir yağmurla tüm stratejiler ve yarışın akışı da değişebilir” derken, Virgin Racing pilotu Timo Glock; “Daha önce birçok kez Nürburgring’de yarışma imkanı buldum. Son derece eğlenceli bir pist. Özellikle Mercedes Arena adındaki bölüm sunmuş olduğu geçiş imkanıyla da heyecan veriyor. PZero ile Nürburgring’de yarışmak heyecanlı olacak” sözleriyle Almanya GP’si ile ilgili heyecanını ifade etti.
22-24 Temmuz 2011 hafta sonunda Nürburgring pistinde gerçekleştirilecek olan Almanya Grand Prix’si 24 Temmuz 2011 Pazar günü Türkiye saati ile 15:00’te koşulacak.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑