Oto Lastik

Published on Mart 8th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Pirelli Cenevre Fuarı’nda dünyanın en prestijli otomobil üreticilerine ev sahipliği yaptı

Pirelli Cenevre Fuarı’nda dünyanın en prestijli otomobillerinin orijinal ekipman imzasını taşıyan PZero ve Cinturato lastikleri ile öne çıkıyor. Pirelli’nin bu özel lastiklerini kullanan prestijli otomobil üreticileri arasında Aston Martin, Audi, Bentley, BMW, Ferrari, Lamborghini, Mercedes ve Porsche yer alırken, Cenevre Fuarı’nda merakla beklenen yeni McLaren P1, Ferrari Enzo ve Maserati Quattroporte de Pirelli lastikleri ile fuardaki yerini alıyor.

Kuru ve ıslak zeminde sunduğu düşük fren mesefaesi, düz yol ve virajlardaki üstün yol tutuşu, sürüş kabiliyeti ve mükemmel konforu ile dikat çeken PZero’nun özel nano bileşenleri konforlu sürüş imkanı sunuyor. Asimetrik profili ile düzenli aşınma sağlarken, yapısı 370km/sa hızda bile deformasyonun eşit dağılmasını sağlıyor. 130 versiyonu bulunan PZero, 17’den 21 jant ölçüsüne kadar geniş bir yelpazeyi bünyesinde bulunduruyor.

Cenevre Fuarı’nda en pretijli otomobillerin orijinal ekipman tercihi olan Cinturato P7 ise, aracın çevreye olan etkilerini minimum seviyeye düşürüyor. Cinturato P7’nin bileşenlerinde yer alan nanofiller ve polimerler rakiplerine göre ağırlığının daha düşük olmasını sağlıyor. Dönme direnci yüzde 20 azaltılmış olan Cinturato P7, karbondioksit emisyonlarını ve yakıt tüketimini de yüzde 4.2 azaltıyor. Cinturato P7’nin asimetrik taban deseni ıslak zemin ve virajlarda maksimum güvenlik sağlarken, sesi yüzde 30 oranında azaltıyor.

Formula 1’den ilham alan PZero, Ferrari’nin Orijinal Ekipman Tercihi

Yılın merakla beklenen yeni Ferrari modeli, önde 265 60 19 ölçülü arkada 345 30 20 ölçülü PZero Corsa Asimetrik lastiklerle yollardaki yerini alıyor.

Ferrari mühendisleri ile işbirliği yapan Pirelli, lastiklerin yerle temas alanını artırdı. Ön lastiğin daha büyük boyutu, aracın virajdaki yol tutuşunu artırıyor.

Ferrari için geliştirilen PZero Asimetrik lastikler yapısal özellikleri ile öne çıkarken, aracın 0 km’den 200km/sa hıza sadece 7.3 saniyede çıkmasına olanak sağlıyor.

Yeni Maserati  Quattroporte de Ağırlığı Azaltan PZero’yu Tercih Ediyor

Yeni Maserati Quttroporte için geliştirilen PZero lastiklerinin yanaklarında yer alan MGT imzası Pirelli’nin İtalyan üreticinin ihtiyaç ve özelliklerini en iyi şekilde karşıladığını gösteriyor. Pirelli PZero lastikler daha hafif yapısı ile Maserati mühendislerinin ve Pirelli araştırmacılarının yakın işbirliğinin altını çiziyor. 1900 kg’lık bir otomobilin yüksek performansını garanti etmek için Pirelli mühendisleri her bir lastiğin ağırlığını yüzde 5-7 oranında azalttı. Asitmerik bir dizayna sahip olan PZero, aynı zamada ıslak zeminde maksimum yol tutuş sağlıyor.

Maseartinin bu son modeli önde 245/40/20 ölçülü arkada ise 285/35/20 ölçülü Pzero’ları kullanıyor. 530 beygir gücüne sahip  araç 307km/sa hıza çıkabiliyor ve 19 jant ölçüsünde ultra yüksek performans PZero lastikleri ile uyum sağlıyor.

Tags: , , , , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑