Shell Eco-Marathon’un 2012’de gerçekleştird..."/> Michelin lastikleri ve 1 litre yakıt ile 2 bin 832 kilometre yol yaptılar... - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Oto Lastik

Published on Haziran 7th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Michelin lastikleri ve 1 litre yakıt ile 2 bin 832 kilometre yol yaptılar…

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Shell Eco-Marathon’un 2012’de gerçekleştirdiği yarışta prototip araç kategorisinde, Fransız Microjoule-La Joliverie takımı, 1 litre yakıt ve yarışmaya özel üretilen Michelin lastikleri ile 2 bin 832 km yol kat ederek yeni bir rekora imza attı.

Michelin Energy Saver lastikleri Shell Eco-Marathon’da bu yıl bir rekora imza attı. Bu yıl 28’incisi, Hollanda’nın Rotterdam şehrinde gerçekleşen etkinliğe 1 litre yakıt ile mümkün olan en uzun mesafeyi kat etmek için, 24 ülkeden 227 takım katıldı. Türkiye’den de; Yıldız Teknik Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Boğaziçi Üniversitesi, Celal Bayar Üniversitesi, Gediz Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Hitit Üniversitesi, Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi, Sakarya Üniversitesi, Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Lisesi ve Erciyes Üniversitesi takımları yarışmaya katıldı.

Shell Eco-Marathon, Michelin’e lastiğin, yakıt tüketimindeki etkisini sergileme ve test etme açısından büyük bir imkân sağladı. Yarışmaların göze çarpan anlarından biri de, daha önce de bu yarışmayı kazanan Fransız Microjoule-La Joliverie takımının, Michelin EnergySaver lastiklerine sahip olan prtototip hidrojenli araçları ile benzinli yakıt sınıfında litre başına 2,832.8 km’lik sonuçla başarı kazanması oldu.

Son yıllarda, Michelin lastikleri, olağandışı bir yakıt verimliliği sağlamak için tasarlanmış ultra modern araçların bulunduğu prototip kategorisinde araçların yüzde 80’inden fazlasının orijinal ekipmanını oluşturarak bu konudaki liderliğini sürdürmektedir. Günümüzde yollarda yaygın olarak görülen araçlara benzeyen araçların bulunduğu şehir içi konsepti kategorisinde, takımların yüzde 90’ı Michelin lastiklerini tercih etti. Lastikler, aracın genel olarak enerji verimliliğini artırma konusunda önemli bir rol oynarken, aynı zamanda yaptıkları etki prototip araçlarda çok daha fazladır. Lastikler, konvansiyonel içten yanmalı araçta enerji tüketiminin yüzde 20’sinden sorumludur; ancak prototip araçlarda bu oran yüzde 60’tır. Dolayısıyla, Shell Eco-Marathon’da bu konuda öncü olan Michelin Energy Saver lastikleri tercih edilmiştir.

Yeni bir ürün geliştirirken, Michelin Grubu daima güvenliği, uzun ömrü ve yakıt verimliliğini bir araya getirerek sürdürülebilir hareketliliğin zorluklarını ele alan çözümler sağlar. 2012 yılında, Grup araştırma ve geliştirmeye yaklaşık 600 milyon Euro’luk yatırım yapacaktır. Enerji verimliliği ve performans dengesi Michelin’in yenilikleri için en büyük öneme sahip unsurlardır.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑