Oto Lastik

Published on Eylül 12th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

İtalya, Monza, Hız, Pirellı; Yine Vettel!!!

 

Pirelli, Formula 1 pistleri arasındaki en hızlı pist unvanına sahip olan İtalya’nın Monza pistine İzmit’te “Şampiyonların Fabrikası”nda ürettiği sarı renkli yumuşak ve beyaz renkli orta sertlikte PZero’larla çıktı. İtalya GP’sinin koşulduğu Monza’da gülen isim Red Bull pilotu Sebastian Vettel olurken, McLaren Mercedes pilotu Jenson Button ikinci, Ferrari pilotu Fernando Alonso ise üçüncü olarak podyum görme başarısını elde ettiler. Böylece Vettel, üst üste ikinci Dünya Şampiyonu olma yolunda yerini daha da sağlamlaştırmış oldu. Sezon, 23 – 25 Eylül tarihlerinde Singapur GP’si ile devam edecek.

İzmit’te ürettiği altı farklı tipte F1 PZero lastikleri ile Formula 1’e lastik sağlayan Pirelli, Formula 1 sezonunun en heyecan verici pistlerinden biri olan Monza’de sarı renkli yumuşak lastiklerinin yanı sıra beyaz renkli orta sertlikteki lastikleri pilotların kullanımına sundu. İtalya GP’sinde gülen isim Alman pilot Sebastian Vettel olurken aynı zamanda Pirelli lastikleriyle bu sezon 500. turunu başarıyla tamamladı. McLaren Mercedes pilotu Jenson Button ikinci, Ferrari pilotu Fernando Alonso üçüncü oldu.

Sarı renkli yumuşak P Zero lastikleriyle yarışa birinci sırada başlayan Sebastian Vettel, ilk virajda yaşanan kazayla yerini Alonso’ya bıraktı. Kısa süre sonra Alonso’yu geçen Vettel yarış sonuna kadar rahat bir tempoyla liderliği elinde tutmayı başardı. Üçüncülük için ise eski iki Dünya şampiyonu Michael Schumacher ve Lewis Hamilton büyük mücade verdi. İlk pit-stop’lara kadar süren mücadelede yumuşak P Zero’larla motorsporları tutkunlarına muhteşem bir heyecan yaşattılar. Hamilton’a yetişen takım arkadaşı Button’un da mücadeleye katılmasıyla üç Dünya şampiyonu Monza’da izleyicilere görsel bir şölen sundular.

İlk beş sırayı eski beş şampiyonun aldığı nefes kesen İtalya GP’sinde takımların lastik tercihi ise sarı renkli yumuşak P Zero’lar ve beyaz renkli orta sertlikteki P Zero’lardan yana kullandı. Mecburen pite girerek 3. pit-stop yapan Sergio Perez haricinde tüm pilotlar iki pit-stop stratejisiyle yarışı tamamladılar.

Pirelli Motorsporları Direktörü Paul Hembery “Kendi evimizdek, Formula 1’in en hızlı pisti olan Monza pistindeki yarış tamamen umduğumuz şekilde geçti. Sıralamada ilk beşte, beş tane dünya şampiyonu olması bu pistin kalitesini vurguluyor. Monza’da çok sıcak bir haftasonu geçirdik, fakat yüksek sıcaklıklara ve yolun lastiklere uyguladığı baskıya rağmen, hem yumuşak hem de orta sertlikteki lastiklerimiz etkileyici bir performans ortaya koyarak bu ağır sınavı geçti. Yarışın başından sonuna kadar heyecan dolu bir mücadeleye tanık olduk. Şimdide kırmızı renkli P Zero süper yumuşak lastiklerimizin geri dönüşünü izleyeceğimiz Singapur’daki ilk gece yarışımızı hevesle bekliyoruz.” şeklinde yarışı yorumlayarak lastiklerin Formula 1’in en hızlı pisti olan İtalya GP’sini başarıyla tamamladığını ileterek lastiklerin önemine değindi.

Sezonun bir sonraki yarışı Singapur GP’si 23 – 25 Eylül tarihlerinde koşulacak.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑