Oto Lastik

Published on Kasım 17th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

İşte Pirelli’nin 3 yıllık stratejik planı

PIRELLI 3 YILLIK STRATEJİK PLANINI AÇIKLADI:
PREMIUM SEGMENTTE 2015’TE DÜNYA LİDERİ OLMAYI HEDEFLİYOR
PREMIUM SEGMENT SATIŞLARI İLK 9 AYDA %30 ARTIŞ GÖSTERDİ
FORMULA 1 İLE BİRLİKTE %26 ARTAN MARKA DEĞERİ 2,27 MİLYAR EURO’YA ULAŞTI
PIRELLI HIZLA GELİŞEN EKONOMİLERE 2,4 MİLYAR EURO’LUK YATIRIM PLANLIYOR
Dünyanın önde gelen lastik üreticisi Pirelli, Londra’da Başkan ve CEO’su Marco Tronchetti Provera, COO Francesco Gori ve Ar-Ge Direktörü Maurizio Boiocchi’nin katılımıyla düzenlediği toplantıda 2015 yılına kadar olan süreçteki yatırım planlarını açıkladı. Buna göre Pirelli, yenilikçi pazarlama anlayışı, marka gücü, yeni ürünler, ileri teknoloji kullanımı, üretim optimizasyonu ve stratejik coğrafyalarda yeni yatırım planlarıyla büyümesini hızla sürdürecek. 2011 yılının ilk 9 ayında Formula 1’den 300 milyon Euro’luk medya değeri elde eden Pirelli’nin premium segment satışları ise yılın ilk 9 ayında %30 artış gösterdi.  İtalyan lastik devinin önümüzdeki yıllarda hedefi ise premium segmentin tartışılmaz global lideri olmak.

Formula 1’in tek resmi lastik tedarikçisi olmasıyla birlikte premium segmente odaklanan Pirelli, 2011 yılında elde ettiği finansal sonuçlar ile karlılığında beklenenin üstünde bir artış gerçekleştirdi. Bu sonuçları ise tüm yıl boyunca premium segmente odaklanarak ve farklı coğrafi alanlardaki karlılığını dengeleyerek elde etti. Formula 1’den elde ettiği başarılarla Avrupa’daki premium segment pazar payını %14 seviyelerine çıkartan Pirelli böylece premium segment alanında lastik sektörünün en yüksek pazar payını elde etmiş oldu ve cirosunu %30 artırdı.

Pirelli’nin yaptığı açıklamalara göre 2015 yılına kadar sadece yüksek performans otomobil segmentine yönelik 18 farklı ürün geliştirecek. Geliştirilen bu ürünler Pirelli’nin lastik satışlarının %57’sini oluşturacak. Bunun sonucunda 2015 yılında Pirelli’nin Avrupa’daki satışlarının %80’nini premium lastiklerden oluşması öngörülüyor. Bu doğrultuda,Formula 1’in resmi lastik tedarikçisi Pirelli, Formula 1 lastiklerinden elde ettiği teknolojik bilgi birikimi ve deneyimi üreteceği yüksek performans lastiklere aktararak bu pazarın global lideri olmayı hedefliyor. Yeni yapılacak yatırımlar ve Ar-Ge çalışmalarıyla bu hedeflerini destekleyecek olan Pirelli, yüksek performans lastiklerinin %64’ünü yeni yatırım yapacağı fabrikalarda üretecek. 2012-2015 yılları arasında hızla gelişen ekonomilerin global ekonomiye katkısının %70’lere çıkacağını açıklayan Pirelli Başkan ve CEO’su Marco Tronchetti Provera; “İçinde bulunduğumuz global sıkıntılar 2012’de bir yavaşlamaya neden olacak ama bu bir kriz seviyesinde olmayacak” şeklinde konuştu. Lastik sektörünün otomotiv sektörüne göre daha karlı ve daha az konjonktürel olduğunu sözlerine ekleyen Provera, lastik sektöründeki satışların yenileme pazarından etkilendiğini ve bunun otomotiv sektöründeki satışlardaki yavaşlamaya göre daha esnek olduğunu dile getirdi. Bunun nedenin ise tüketicilerin kriz döneminde araç alımlarını azaltsalar da lastik alımlarını ertelemeyeceklerinden kaynaklandığını belirtti. Ayrıca, Pirelli satışlarının %74’ünün daha güçlü olan yenileme pazarından geldiğini sözlerine ekleyen Provera, premium segmentin tüm pazardan daha hızla büyüdüğüne dikkat çekti.

Pirelli, Rusya ve Meksika’da otomobil, Arjantin’de kamyon ve Endonezya’da açacağı motosiklet lastiği üretim tesislerinde yatırımlarının değerini 2,4 milyar Euro’ya çıkararak hızla gelişen bu ekonomilerdeki varlığını daha da güçlendirmeyi hedefliyor. Aynı zamanda “yerel pazar için yerel üretim” stratejisini benimseyen Pirelli coğrafi konum ve bölgesel taleplere göre üretimini adapte ederek düşük logistik maliyetler, iyi servis ve düşük stok maliyetleri sağlayabilecek.

Marka değeri 2,27 milyar Euro olan Pirelli, yenilikçi pazarlama stratejilerini sürdürerek segmentasyon, ve marka bağlılığına odaklanarak pazar payını ve sektördeki yerini daha da genişletmeyi hedefliyor.  Müşterilerinin marka bağlılığını daha yenilikçi iletişim çalışmaları ile güçlendirmeyi hedefleyen Pirelli, dijital pazarlama ve CRM aktivitelerine daha da önem veriyor. Bunun yanı sıra metropolitlerde Pirelli satış noktaları açmayı planlayan Pirelli, marka ismini uluslararası düzeyde geliştirmeyi hedefliyor.  Bu sayede Interbrand firmasının yaptığı açıklamaya göre marka değerini 2010 yılına göre %26 artıran Pirelli, Formula 1’deki varlığının etkisi ile de 2,27 milyar Euro’luk bir marka değerine sahip olmanın gururunu yaşıyor. Interbrand’in yaptığı araştırma sonuçlarına göre Pirelli markası lastik alımlarında tüketiciler için diğer markalara göre %15 daha etkin oluyor. Bunun sebebinin ise Pirelli’nin tüketiciler tarafından sportif, prestijli ve lüks marka olarak algılanmasından kaynaklandığı belirtiliyor. Pazarlama aktivitelerine yapılan harcamaların gelecekte 2 kat artacağını öngören Pirelli, bunun reklam ve dijital pazarlama aktiviteleri arasında optimizasyon ve lastik, P Zero Moda, Pirelli Takvimi ve Formula 1 arasındaki güçlü sinerjinin sağlanmasıyla gerçekleştirecek.  Formula 1 ile 300 milyon Euro’luk bir medya değeri elde eden Pirelli’nin premium segment satışlarında ise 2011 yılının ilk 9 ayında %30 artış gerçekleşti.

Premium segment lastik üretimine odaklanan Pirelli; fiyat/performans dengesi, kullanım ömrü ve daha çevreci ürünlerle, 2015 yılı için de ciro ve karlılıkta önemli bir artış öngörüyor. 2015 yılı için karlılığını (VFÖK) %16’nın üzerine çıkartmayı hedefleyen Pirelli, bu gelişimle sadece sektörün en iyi değerlerinden birini ortaya koymakla kalmayacak aynı zamanda 2010 yılında  %8,4 olan karlılığını neredeyse ikiye katlamış olacak.

Premium segmentte 40 yılı aşkın bir süredir deneyime sahip olan Pirelli, Almanya’nın önde gelen otomobil üreticilerinin orijinal ekipmanda öncelikli tercihi haline gelerek başarısını ortaya koymuş durumda. Bu başarıda Alman üreticilerle yakın işbirliği gerçekleştiren Almanya’daki Ar-Ge merkezinin payı büyük. Ar-Ge’ye büyük önem veren Pirelli, bunun yanı sıra 14 farklı üniversiteyle Araştırma ve Geliştirme konusunda işbirliği protokolü imzalamış durumda. Pirelli gerçekleştirmiş olduğu işbirlikleri sayesinde; malzeme, üretim süreci ve yazılım geliştirme konusunda süregelen 150’den fazla projeyi yürütüyor. Resmi lastik tedarikçisi olduğu Formula 1’den elde ettiği bilgi birikimi ve deneyimi standart yol lastiklerine aktarmanın da beraberinde getirdiği avantajla, Pirelli premium segmentin lider lastik üreticisi olma yolunda hızla ilerliyor.

RAKAMLAR İLE PIRELLI

 

2012-2014 için güncellenmiş konsolide hedefler

2011                  2012E                2014                  Büyüme 2011-14

Toplam ciro(Euro)           < 5,8 milyar       ~6.7 milyar        ~7.7 milyar        %10

Büyüme oranı                                            %16                   %10

 

Karlılık (VFAÖK) %         ~%14                 %15-%16          %19-%20

Karlılık (VFÖK)%             ~%10                 %11-%12          ~%15-~%16

 

Ürün Guplarına göre 2012-2014 güncellenmiş hedefler (Tüketici ve endüstriyel)

2011                  2012E                2014                  Büyüme 2011-14

Toplam ciro (Euro)          >5,7 milyar        ~6,7 milyar        ~7,7 milyar        %10

%Kamyon & Zirai            %30                   %27                   %25

%Otomobil & Motosiklet %70                   %73                   %75

Karlılık (VFÖK)%             ~%11                 %11-%12          %15-%16

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑