Oto Lastik

Published on Mayıs 10th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Formula 1 Takımları, İspanya’da P Zero Orange ve P Zero White ile Catalunya Pistine Çıkıyor

Formula 1, İspanya GP’si ile bütün hızıyla devam ediyor. Barselona Catalunya pistinde, pilotlar için oldukça zorlu keskin virajlı ve tümsekli zeminde, gerçekleşecek yarışta takımlar P Zero Orange (Sert) ve P Zero White (Orta Sert) lastikler ile mücadele edecek.

Formula 1’in tek resmi lastik tedarikçisi olan Pirelli, İzmit’te bulunan Şampiyonlar fabrikasında ürettiği Formula 1 P Zero ve Cinturato lastikleri ile tüm dünyada 2 milyar kişi tarafından takip edilen, İspanya Grand Prix’i için lastikleri belirledi. Michael Schumacher’ın 6 kez lider olduğu, Fernando Alonso, Felipe Massa ve Mark Webber’in de galibiyetinin bulunduğu pistte geçen yıl, Williams takımından Pastor Maldonado Pirelli PZero Silver (sert) ve PZero Yellow (yumuşak) ile kazanmıştı.

Pirelli, ilk dört yarıştan elde edilen pist ve pilotların tecrübesine dayanarak, İspanya Grand Prix’inden sonra P Zero Orange (Sert) lastiğinin bileşenlerini değişeceğini duyurdu. Pist pilotlar için oldukça zorlu; hızlı ve yavaş dönülen virajların karışımına bir de tümsekli zemin eklenince hem fiziki hem de mekanik açıdan zorlayıcı bir yarış pisti haline geliyor.

Birçok testin gerçekleştirilmesi nedeniyle gerek Pirelli, gerekse de takımlar tarafından çok iyi bilinen Catalunya pisti 4655 metre uzunluğa sahip. Büyük bölümü sağ viraj olmak üzere 16 viraj söz konusu. Virajların büyük bölümü orta ve yüksek hızlarda geçiliyor. Bu ise sol ön lastiğe aşırı yük binmesi anlamına geliyor. Bunun dışında özellikle son bölümdeki küçük viteste geçilen keskin dönüşlerden çıkarken oluşan baskı nedeniyle arka lastikler üzerine aşırı yük biniyor. Pürüzlü olan pist yüzeyine bir de yüksek hava sıcaklığı, dolayısıyla pist sıcaklığı eklenince lastikleri son derece zorlayıcı bir pist haline geliyor. Üçüncü virajda oluşan 3,9 G kadar onuncu viraj sonundaki fren noktasında oluşan 5,09 G’lik kuvvet de pilot, araç ve lastikleri zorlayan noktalardan. Pirelli’nin Formula 1’e döndüğü 2011 sezonu hariç İspanya GP’sindeki tüm yarışları yarışa ilk cepten başlayan pilotun kazanmış olması ilginç bir ayrıntı olarak dikkat çekiyor. Pilotlar pistin yüzde 60’ını tam gaz geçerken 305 km/s maksimum hıza ulaşıyor ve hızda yaklaşık 16 saniye boyunca sabit gidebiliyor. Tüm bunlar İspanya Grand Prix’sinde lastikler kadar aerodinamiği ve araç ayarlarının önemini arttırıyor.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑