Fil boyutunda lastikler mi dediniz! - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Oto Lastik

Published on Nisan 3rd, 2014 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Fil boyutunda lastikler mi dediniz!

Goodyear’ın ürün gamında bulunan 63-inçlik iş makinası lastikleri (OTR) tam bir fil büyüklüğünde, 4 metrenin üzerinde yüksekliğe ve 5,400 kg ağırlığına sahip…

Goodyear’a sıklıkla sorulan “Ürettiğiniz en büyük lastik hangisi?” sorusunun cevabı, büyük bir filin uzunluğuna ve yaklaşık aynı ağırlığa sahip 59/80R63 ölçülerindeki RM-4A+ Off The Road lastiği. Topeka, Kansas’da üretilen bu devasa 63 inçlik (jant çapı) lastik, büyük çoğunlukla yüzlerce ton ağırlığında kömür, sert kaya, altın ve bakır madenleri gibi alanlarda gereken madencilik ve hafriyat ekipmanlarını taşımak amacıyla tüm dünyada piyasaya sunuluyor.

4.023 metrelik dış çapa sahip bu lastik, Avrupa’daki yarı römorkların çoğunun yasal uzunluğundan (4 metre) fazla, bir basketbol potasından bir metre daha uzunluktadır.
5.400 kg’lık ağırlığıyla, ileri teknolojiyle donatılmış, 50 km/s hıza kadar 100 ton’luk yük taşıma kapasitesine de sahip.

Goodyear, lastik boyutlarının taşıtlar üzerindeki uyumluluğunu sağlamada yardımcı olmaları için Orijinal Ekipman Üreticileri (OEM) ile birlikte çalışıyor. Bu nedenle sektörde duyulan ihtiyaca yönelik üretilen lastik, taşıyacağı malzemelere, yapıya ve tasarıma uygun teknolojiyle donatılıyor. En son teknoloji ve tam entegrasyonlu lastik imalat ekipmanları kullanılarak üretilen yüksek duyarlığa sahip bu lastiğin tasarımında da bilgisayar simülasyon araçları kullanıldı.

Çelik muhafazasına ve kayış yapısına sahip 63 inç’lik lastik, optimum performans amaçlı üretildi. Özellikleri arasında Goodyear’ın CycleMax lastik sırtı kauçuk bileşeni ve çapraz kanal yapısı ile daha iyi çekiş yanında bu teknoloji sayesinde lastik daha serin çalışmakta ve performans artmaktadır.

63 inçlik lastik şimdi 53/80R63 ve 59/80R63 olmak üzere iki ebatta, üç farklı bileşen çeşidiyle ve iki lastik diş derinliğiyle (E3 ve E4); toplamda 12 farklı çeşit imkanıyla  piyasaya sunuluyor.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑