Oto Lastik

Published on Temmuz 13th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

CMS Jant ve Makine Sanayi AŞ OHSAS 18001 sertifikası aldı…

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

CMS Jant ve Makine Sanayii A.Ş., üretim standartlarına ‘OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi’ sertifikasını ekleyerek çevresel ve sosyal kalkınmaya verdiği önemi bir kez daha kanıtladı.

Ösen Ailesi’nin sahibi olduğu, Avrupa’nın üçüncü büyük jant üreticisi unvanıyla dünyanın en önemli otomobil firmalarına jant ihraç eden Türk markası CMS, kurumsal sürdürülebilirlik politikası kapsamında gelişim göstermeye devam ediyor. Yürüttüğü çevre dostu üretim anlayışı ile sektöründe ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi’ni kuran ve işleten öncelikli firmalardan olan CMS, sosyal sürdürülebilirlik kapsamında yeni bir adım daha atarak OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Standartı’nı belgelerine ekledi.

Konuyla ilgili konuşan CMS Yönetim Kurulu Başkanı Berat Ösen, “Kaynakların tükenmeye ve kirlenmeye başlaması, insanın ve doğanın bundan zarar görme ilişkisinin gelişen ölçüm araçlarıyla daha net belirlenebilmesi ve toplumların bilinç düzeyinin aynı paralellikte artması, yasa koyucuların ve üreticilerin konu üzerine daha fazla eğilmesine yol açmaktadır. CMS Jant ve Makine Sanayii A.Ş. olarak, 1998 yılında otomotiv tedarik zincirindeki aktif her türlü kuruluşla ilgili dünya çapında tanınan tek standart olan ISO/TS 16949 sertifikasını almıştık. Buna ek olarak, gönüllülük ilkesi çerçevesinde, sürdürülebilir kalkınmanın olmazsa olmazı çevrenin korunması ve kirlenmenin önlenmesini kapsayan ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi sertifikasını 2003 yılında tesislerimize kazandırdık. CMS’de çevre ile iş sağlığı ve güvenliği çalışmalarımızı bir arada yürütüyoruz. Bu çalışmaların bir ürünü olarak, Çiğli Tesisimiz’de OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi sertifikasını da almış bulunuyoruz. Diğer iki tesisimizde de belgelendirme sürecini işletmekteyiz. Çevre, iş sağlığı ve güvenliğine yönelik uluslararası kabul gören standartlarla tanımlanmış üretim sistemlerini, kaliteli ürün ve hizmet anlayışıyla birleştirmemiz, müşterilerimiz tarafından da tercih edilir bir unsur olarak değer görüyor. Kurumsal sürdürülebilirlik politikamız

kapsamında, enerji ve sera gazlarının azaltılmasına yönelik oluşturulan standart belgelerini de alarak çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik alanlarındaki çalışmalarımıza devam etme hedefindeyiz.” açıklamasında bulundu.

 

OHSAS 18001 neleri kapsıyor?

İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Standardı, her türde sektöre uygulanabilen, iş sağlığı ve güvenliği faaliyetlerinin kuruluşların genel stratejileri ile uyumlu olarak sistematik bir şekilde ele alınıp sürekli iyileştirme yaklaşımı çerçevesinde çözümlenmesi için kullanılan ve belgelendirme süreci işletilen etkin bir araçtır. Standardın uygulanması, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği risklerinin belirlendiği, analiz edildiği ve önlemlerle asgari seviyeye indirildiği, yasal mevzuata uyumlu, iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili hedeflerin bulunduğu ve bunların gerçekleştirilmesi için uygulamaların hayata geçirildiği bir üretim sistemini mümkün kılıyor.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑