Oto Haber no image

Published on Haziran 23rd, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

“Oto kuaförleri” cam filmi ve boya koruma uygulaması ile büyüyor…

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Oto kuaförlerinde, tüketicilerin en fazla aldıkları hizmetler boya koruma ve cam filmi oluyor.

Cam filmi satışları özellikle yaz aylarında üçe katlanıyor. Bunun yanı sıra özellikle gençler, otomobilleri için ses sistemleri taktırmayı tercih ediyorlar. Oto korumanın en fazla uygulandığı ülkelerdeki iklim koşulları, sıcaklıklar gibi birçok etken neden oluyor. Amerika ve Kanada ile Uzak Doğu’da bulunan ülkelerde pas önleme sistemi çok satılırken, sürekli güneş alan Orta Doğu ve Arabistan yarımadası civarında bulunan ülkelerde ise boya koruma sistemleri ve cam filmi uygulamaları artıyor. Dört mevsimin birden yaşandığı Türkiye’de ise hem yollara tuz atılması, hem üç yanımız denizlerle çevrili olduğu için hem de güneşli gün sayısı çok fazla olduğu için bu uygulamaların hepsi tercih ediliyor. Sektörde Ziebart ve Sonax en bilinen markalar oluyor öne çıkıyor.

10 yıldır var

Türkiye’de özellikle son 10 yıldır kullanılmaya başlanan ‘Araç koruma’ ya da ‘oto kuaförü’ diye adlandırılan şirketlerin oluşturduğu bu sektör giderek büyüyor. Sektör, son 5 yıl içinde ikiye katlanarak 100 milyon TL büyüklüğe ulaşıyor. Bir çok farklı hizmetin verildiği bu merkezlerde otomobili kışa hazırlamak, ses sistemi kurmak, ses yalıtımı gibi bir çok işlem uygulanıyor. Bunun yanı sıra otomobiller dış görünüşle ilgili olarak cam filmi, dış boya koruma, iç koruma gibi servisler de veriliyor. Araç koruma ve oto kuaförüne gidenlerin sayısı özellikle son 5 yıl içerisinde neredeyse yüzde 100 artış gösteriyor. Sektör temsilcileri, özellikle sert geçen kışın da etkisiyle sektörün bu yıl yüzde 25 oranın büyümesini beklediklerini belirtiyor. Sektörde Ziebart ve Sonax başı çekerken, irili ufaklı 50 markanın olduğu tahmin ediliyor.

Saldırıdan koruyan film

Araç koruma şirketlerinden Sonax, bombalı saldırılar, kapkaç ve kazalarda cam kırılmalarından doğan yaralanmalara son vermek için yeni bir ürün geliştirdi. Güvenlik filmi adı verilen ürün bir patlama sırasında camı bir arada tutuyor, tehlikelere karşı kişisel güvenliği artırıyor ve kaza sonucu etrafa saçılan cam kırıklarından araç içindeki kişilere gelecek zararı minimuma indiriyor. Ayrıca cam filminin genel özelliklerinden olan yansımaları azaltması, görüş konforunun artması, deri ve vinil aksamların solmasını engellemesi gibi özellikleri de bulunuyor. Güvenlik filmlerinde, isteğe göre şeffaf ve renkli olarak uygulanabiliyor. Cam kırılsa bile dağılmasını önleyerek tek parça halinde tutuyor. Darbe ile camların kırılması zaman aldığı için hırsızlığa karşı caydırıcı etti yaratacağı belirtiliyor.

Araç korumada neler yapılıyor?

Dış koruma: Boya Koruma Sistemleri (boyanın olumsuz dış etkenlere karşı korunması işlemi),
İç koruma: Döşeme Koruma Sistemleri (iç mekandaki döşeme, halı, deri ve vinil aksamın korunması),
Ses yalıtımı: Ses Yalıtım Sistemi (tekerleklerden gelen yol seslerinin azaltılmasına yönelik uygulama),
Pasa karşı koruma: Pas Önleme Sistemi (araçların kaportalarının paslanmasına karşı yapılan uygulama)

Profesyonel şirketlerin sayısı artıyor

Sektör, ‘Oto Yıkama veya Kuaförü’ kimliği ile çalışan ağırlıklı yıkama hizmeti veren firmalar, diğeri ise ‘Oto Koruma’ konseptinde profesyonelce hizmet veren şirketler olarak ikiye ayrılıyor. Sektörde standartların oluşması gerektiğini belirten sektör temsilcileri, bir oda ya da dernek kurulabileceği görüşünde birleşiyor. Oto koruma kavramı Türkiye’ye 90’lı yılların başında girdi. Otomobil kullanıcılarının çok daha bilinçli olduğunu söyleyen sektör temsilcileri, “Oto koruma kavramı birçok sürücü tarafından biliniyor. Otomobil koruma sistemler ile uğraşan firma sayısı da arttı. Otomobil kozmetiği daha da yukarılara taşınacak” şeklinde görüş belirtiyorlar.

Hurriyet

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑