OSD: "Üretimdeki azalmaya rağmen otomotiv sanayii ihracat birincisi" - OtoGüncel Oto Haber Sitesi

Oto Haber

Published on Temmuz 13th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

OSD: “Üretimdeki azalmaya rağmen otomotiv sanayii ihracat birincisi”

Otomotiv Sanayii Derneği’nin raporuna göre, 2012’nin ilk yarısında otomotiv sanayiinde hem iç hem de dış pazarlar için yapılan üretim azaldı.

Otomotiv Sanayii Derneği tarafından yılın ilk yarısına ilişkin hazırlanan “Üretim – İhracat – Pazar Raporu” verilerine göre; otomotiv sanayi üretimi, ihracat ve iç pazar açısından düşüş eğilimi gösterdi. 2012 yılı Ocak-Haziran dönemindeki toplam üretim bir önceki yılın aynı dönemine göre, yüzde 9, otomobil üretimi ise yüzde 16 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam üretim 565 bin ve otomobil üretimi ise 283 bin adede geriledi. İhracat açısından yılın ilk altı aylık döneminde bir önceki yıla göre toplam otomotiv sanayi ihracatı yüzde 6 oranında azalarak 393 bin adet, otomobil ihracatı ise yüzde 5 oranında azalarak 222 bin adet olarak gerçekleşti. 2012 yılı Ocak – Haziran döneminde toplam pazar ise; 2011 yılı aynı dönemine göre yüzde 19 oranında azalarak 360 bin adet oldu. Aynı dönemde otomobil pazarındaki düşüş ise yüzde 16 olarak hesaplanırken pazar 244 bin adede geriledi.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Otomotiv Sanayii Derneği (OSD) Başkanı Kudret Önen “Avrupa’daki sorunlar sebebiyle dış talepte yaşanan yavaşlamaya iç pazardaki talep kaybı da eklenince doğal olarak üretimimiz de azaldı. Dolayısı ile de yılın ilk yarısında otomotiv pazarı hem ihracat hem de üretim açısından ivme kaybetti. Üretimdeki bu azalmaya rağmen otomotiv sanayi ihracatı 2012 yılı Ocak-Haziran dönemi itibariyle, ülkemiz ihracat sıralamasında yine birinci sırada yer aldı. Otomotiv sanayimizin Türkiye ekonomisine olan bu olumlu katkısı tartışılmaz. Bundan sonrası için önemli olan yılın ikinci yarısında iç ve dış talebin canlanması ve daha fazla düşüş olmamasıdır” dedi.

İç ve dış pazarlardaki durgunluğa bağlı olarak üretim rakamlarının azalması ile ilgili de bilgi veren Önen “2011 yılı otomotiv sanayi açısından rekor talep ile karşılaştığımız bir yıl oldu. Bu dönemde 1 milyon 189 bin düzeyinde rekor bir üretim gerçekleşti. 2012 yılında ise Avrupa’da ve dünyada beklenen ekonomik koşulların devam etmesi ile birlikte 1 milyon 100 bin dolayında toplam üretimin gerçekleşmesini bekliyoruz. Pazarda, ihracatta ve üretimde yaşadığımız düşüşlere rağmen bu yıl gerçekleşecek üretimi de küçümsememek gerektiğini düşünüyorum” dedi.

PAZAR

2012 yılı Ocak-Haziran döneminde toplam pazar, 2011 yılı aynı dönemine göre yüzde 19 oranında azalarak 360 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Aynı dönemde otomobil pazarındaki düşüş yüzde    16 düzeyinde gerçekleşti ve pazar 244 bin adede geriledi.

Ekonomiyi yavaşlatmayı öngören politikalar pazarda talebin beklenen daralmasına yol açmaya devam ediyor.

2012 yılı Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre hafif ticari araç pazarındaki düşüş yüzde 27 gibi önemli bir oranda gerçekleşti ve pazar 96 bin adet düzeyine geriledi.

Geçen yıl ile kıyaslandığında, hafif ticari araçlardaki ÖTV artışı nedeni ile satışlardaki düşüşün 2012 yılı Haziran ayında da devam ettiği görülüyor.

Ağır ticari araç talebinde de gerileme devam ediyor. 2012 yılı Ocak-Haziran döneminde bir önceki yıla göre ağır ticari araç pazarı yüzde 22 oranında daraldı ve 19 bin adet düzeyinde gerçekleşti 2012 yılında 2011 yılı ilk 6 aylık döneme göre kamyon pazarı yüzde 24 oranında azaldı ve 16 bin adet düzeyine gerilerken, otobüs pazarı da yüzde 20 oranında azaldı ve 1.151 adet oldu.

İHRACAT

2012 yılı Ocak-Haziran döneminde bir önceki yıla göre, toplam otomotiv sanayi yüzde 6 oranında otomobil ihracatı ise yüzde 5 oranında azaldı. 2012 yılı Ocak-Haziran döneminde toplam ihracat      394 bin adet, otomobil ihracatı ise 222 bin adet düzeyinde gerçekleşti.

Bu dönemde, ticari araç ihracatı ise yüzde 7 düşüş ile 172 bin adet düzeyinde gerçekleşti. Traktör ihracatı ise yüzde 136 gibi önemli oranda arttı ve 8 bin adet düzeyine yükseldi.

ÜRETİM

İç ve dış pazarlardaki talep azalması üretime de yansıdı, 2012 Ocak-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre toplam üretim yüzde 9, otomobil üretimi ise yüzde 16 oranında azaldı. Bu dönemde, toplam üretim 565 bin adede, otomobil üretimi ise 283 bin adede geriledi.

2012 yılı Ocak-Haziran döneminde üretim minibüste yüzde 36, midibüste yüzde 22 oranında arttı. Küçük kamyonda yüzde 15, büyük kamyonda yüzde 14, otobüste yüzde 5 ve kamyonette ise yüzde 2 oranında azaldı.

Ticari araçlar ve özellikle ÖTV artışına maruz kalan hafif ticari araçlarda, 2011 yılı son aylarında başlayan talep azalmasının giderek büyüyen boyutu, 2012 yılı ilk 6 aylık dönemde de ihracattaki daralma ile birlikte üretimi olumsuz etkilemeye devam ediyor.

Bu dönemde, traktör üretimi ise yüzde 14 oranında artarak 27 bin adet oldu.

 

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑