Elektrikli Araçlar

Published on Ağustos 1st, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Opel Ampera 2012’de yollarda!

Opel’in tamamen elektrikli modeli olan Ampera’nın, gelecek yıl ortalarında Türkiye’ satışa sunulması planlanırken, fiyatı netleşmiş değil. Bunun nedeni de, aracın “menzil genişleten” olarak adlandırılan ancak sürüşe doğrudan hiçbir katkısı bulunmayan benzinli motora sahip olması.

Araçta bulunan 1.4 lt benzinli motorun sürüşe hiçbir katkısı olmadığından aracın elektrikli araç kategorisinde mi yada 1.4 lt benzinli motor nedeniyle yüzde 37’lik normal ÖTV oranıyla mı fiyatlandırılacağı netlik kazanmış durumda değil. Araç 1.4 benzinli olarak değerlendirilirse satış fiyatı yaklaşık 60 bin euro civarında olacak.

Ampera’nın yıllık satış hedefiyse, fiyatlandırmaya göre 100-150 adet arasında olacağı tahmin ediliyor.

Opel Ampera, sıfırdan 100 km/h hıza 9 saniyede ulaşıyor ve maksimum hızı 161 km/h.

Ampera, gücünün tamamını elektrikten alıyor. 60 kilometreye kadar gerçekleştirilecek yolculuklar için, 16-kWh’lık lityum-iyon aküde depolanan elektrik enerjisiyle çalışıyor. Akünün tamamen tüketildiği zaman, motor-jeneratöründen gelen elektrikle, Ampera’nın menzili 500 kilometreyi geçiyor.

Kaynak:Milliyet,Arabadergisi

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑