Oto Haber

Published on Eylül 9th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Önlemler otomotivi Ağustos’ta soğuttu

Hükümetin etkisini mart ayından itibaren hisseden otomotiv pazarı Ağustos’ta geçen yıla göre daraldı ancak büyümesini de sürdürdü.
Otomotiv Distribütörleri Derneği’nden (ODD) yapılan açıklamada “Haziran ayından itibaren döviz kurlarındaki artışın da etkisiyle ağustos ayında otomotiv pazarındaki büyüme yerini daralmaya bırakmıştır” denildi.
542 bin 238 adet olarak gerçekleşen ocakağustos dönemi toplam satışları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35.1 oranında artış kaydederken, ağustos ayında otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı 58 bin 288 adet olarak gerçekleşerek, 61 bin 764 adet olan 2010 yılı Ağustos ayı otomobil ve hafif ticari araç pazarına göre yüzde 5.63 oranında azaldı.
2011 yılı ilk yedi ay için otomobil ve hafif ticari araç toplam satışlarında ay bazında büyüme görülürken, ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre ilk kez daralma gerçekleşti. Pazar 2011 yılının ilk çeyreğinde yüzde 82.87 oranında büyüme gösterirken, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 40.09 oranında büyüdü. Geçtiğimiz temmuz ayında büyüme oranında görülen yüzde 5.12’lik yavaşlama, beklentiler doğrultusunda 2011 Ağustos ayında yüzde 7.93’e çıktı. Bu yılın ilk sekiz aylık toplam hafif ticari araç pazarı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 29.41 artarak 170 bin 99 adet seviyesinde gerçekleşti.
İhracatçının Yüzü Kurla Güldü
Otomotiv endüstrisi ağustos ayında tatil yaparak üretime ara verirken, ihracatta artış hızı yüzde 30’u buldu. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) hazırladığı ağustos ayı raporuna göre sektörün bu dönemdeki ihracatı 1 milyar 318 milyon doları buldu. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nin (OİB) hazırladığı ağustos ayı ihracat raporundan elde edilen verilere göre 2008 yılından bu yana sektör en yüksek ihracat rakamına ağustosta ulaştı.
Kaynak: Habertürk vasıtasıyla haber7.com.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑