Oto Haber

Published on Mart 8th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Mobil 1, Teknik Okullarda “Yağlama Teknolojileri”ni anlatmaya devam ediyor…

Mobil Oil Türk A.Ş., düzenli olarak, oto sanayilerdeki ustalar ile teknik liselerdeki öğrenci ve öğretmenleri yağlama teknolojileri konusunda eğitiyor.

Bugüne kadar usta, teknik lise öğrencisi ve öğretmenlerinden oluşan 11 bin kişi Mobil 1 eğitimlerine katıldı.

Bu sene eğitimler ilk olarak teknik liselerde başladı. Hedef 4 ilde, 8 teknik liseye ulaşıp, 500 öğrenciyi daha bilgilendirmek.

Dünyanın önde gelen sentetik yağ üreticisi ExxonMobil, sektör gelişimine destek olmayı hedeflediği “Yağlama Teknolojileri” eğitimlerine sanayi sitelerindeki ustaları ve teknik okul öğrencilerini kapsayacak şekilde devam ediyor. Üç yıldır süregelen proje kapsamında bugüne kadar yaklaşık 11 bin kişi eğitime katıldı. Bu sene de devam eden projede ilk olarak teknik okullarda eğitimlere başlayan Mobil Oil Türk A.Ş., 25 Şubat – 28 Mart tarihleri arasında 4 ilde bulunan 8 teknik okulda okuyan öğrencilere ulaşacak.

1 milyon kilometre yapan araç da okullara gidiyor

İstanbul, Bursa, Adana ve Ankara’da bulunan endüstri meslek liselerinde gerçekleşecek eğitimlerde geleceğin 500 ustasına yağlama teknolojileri, motor tasarım trendleri, yağ formülasyonu, viskozite ve araç üreticileri şartnameleri hakkında bilgiler video desteğiyle anlatılıyor. Kendilerine eğitime katılım sertifikası verilen öğrenciler, Mobil 1 motor yağı kullanarak 1 milyon kilometre yapan taksinin motorunu da yakından inceleme fırsatı buluyor.

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑