Oto Haber

Published on Ekim 4th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Mevcut bir markaya talip olmak daha avantajlı!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, yerli otomobil üretimine ilişkin, Türkiye’nin hazır bir markaya talip olmasının daha avantajlı olabileceğini düşündüğünü bildirdi.

Zeytinoğlu, yaptığı yazılı açıklamada, yerli otomobil fikrini desteklediklerini ancak önceliğin ülkedeki üretimin teşvikine verilmesi gerektiğini ifade etti.

Mevcut otomotiv firmalarının fazla yerli parça kullanacak şekilde üreticileri desteklenmesi gerektiğini kaydeden Zeytinoğlu, yerli otomobil markası yaratma konusunda Türkiye’nin önünde fırsat olduğunu bildirdi.

İsveç’in, iflasını önlemek için otomobil firması Saab’ı Ocak 2010’da satın aldığını da hatırlatan Zeytinoğlu, şunları belirtti:

“Şimdi azınlık hisselerini satarak yeni kaynak yaratmaya çalışıyor. İki Çinli şirketin azınlık hissesi almak istediği biliniyor.

Bunlardan biri yüzde 29,9 hisse için 136 milyon Avro, diğeri ise yüzde 24 hisse için 109 milyon Avro ödemeyi önermekte. Hazır bir markaya talip olmamız daha avantajlı olabilir diye düşünüyoruz. Daha önce Volvo ve Jaguar el değiştirmişti.”

AA, haber7

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑