Oto Haber

Published on Ocak 4th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Mercedes’ten enine motor önden çekiş mimarisine uygun yeni 4Matic

11681_15398_ZOMEnlemesine yerleştirilmiş motor ve önden çekiş mimarisine uygun yeni 4Matic (daimi dört çeker transmisyon) uygulaması 7G-DCT otomatik çift debriyajlı şanzımanla (7G-DCT automated dual-clutch transmission) kombine edilmiş. Bu uygulama 2014 model CLA 45 AMG ile kullanıma sunulacak. Arka aks entegre elektrohidrolik kontrollü çok diskli kavrama ile kontrol edilecek.

CLA 45 AMG, otomotiv üreticilerinin CC mimarisine uygun yüksek performanslı bir A-B segmenti temsilcisi. Mercedes, bu uygulamanın aynı sistemi kullanan rakiplerinden %25 daha hafif olduğunu ileri sürmektedir.

Araçta tork dağılımı, çift kavramalı şanzımanın aktive edilen vites programına (Eco, Spor ya da Manüel)  bağlıdır. Ekonomi modunda, ön aks normal koşullarda en yüksek torku alır. Spor ve manüel modda ise arka aks daha yüksek tork aktarılır.

2.0 litrelik turbo benzinli motorla güçlendirilen yüksek performanslı CLA 45 AMG’nin maksimum torku 400 Nm (295 lb·ft) seviyelerinde olacak.

Mercedes’in M-Class, GL ve G-Class SUV’ları ve ATV’leri (all-terrain vehicles) tork konvektörlü şanzımanla kombine edilen standart daimi dört çekere sahipken, A ve B segmenti ile yüksek performanslı SLS AMG sınıfı ise çift kavramalı şanzımanla sunulmaktadır.

Kaynak: SAE

 

Tags: , , , , , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑