Oto Haber

Published on Ekim 22nd, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Mercedes’in küçük sınıf atağı

Büyük modelleri ÖTV’ye takılan Mercedes umudunu küçüklere bağladı. 1.6 litrelik C Serisi’nin yanına, ikinci ‘best seller’ olarak yenilenen B Serisi’ni koyacak.

ÖTV’nin sürpriz bir biçimde yükselmesiyle 1.6 litrenin üstündeki motorlu araçları bir gecede pahalılanan Mercedes, başarılı modeli 1.6 litrelik C Serisi’nin yanına, ikinci ‘best seller’ olarak yenilenen B Serisi’ni koyacak.

Mercedes küçük otomobillere büyük umut bağladı. Bu sadece Türkiye gibi büyük motorlu otomobil satışlarının yüksek vergilerle yavaşlatıldığı ülkelerde değil etkin olduğu tüm pazarlarda ‘Kompakt Sport Tourer’ olarak tanımladığı yeni B Serisi ve bu segmentte yaratılacak 4 yeni modelle daha iddialı olacak. Bir önceki modele göre 50 mm alçaltılan yüksekliği, aracın en çok göze çarpan özelliği oluyor. Araca binmeyi kolaylaştırmak amacıyla 86 mm azaltılan koltuk yüksekliği ve müşteri talepleri doğrultusunda, insan ergonomisine uygun olarak dikleştirilen oturma pozisyonu ile yeni B Serisi segmentinin en geniş otomobilleri arasında yer alıyor. Ön ve arka genişliğini vurgulayan spor tasarım, dikkat çeken ızgaralar, yanlara doğru uzayan farlar, geniş arka cam, iki parçalı arka aydınlatma grubu, alçak yükleme eşiği ve geniş bagaj kapısı ile yeni B Serisi, markanın kompakt segmentte premium özelliklerini bir kez daha gözler önüne seriyor.

1.6 Litrelik Benzinli Motoruyla İddialı

Yeni B180 BlueEfficiency ve B200 BlueEfficiency modellerinin ikisi de 1.6 litrelik hacme sahip. B180 122 BG güç ve 200 Nm tork üretirken, 100 km’deki yakıt tüketimi ortalama 5.9’a kadar iniyor. B200 ise 156 BG güç ve 250 Nm tork üreten motoru ile 0’dan yüz km’ye 8.6 sn’de çıkabiliyor. Yeni dört silindirli dizel motorlar B180 CDI BlueEfficiency, 109 BG güç ve 250 Nm tork elde ediyor. B200 CDI BlueEfficiency ise 100 136 BG güç ve 300 Nm tork üretiyor.

Türklerin de eli değdi

Tamamen yenilen B Serisi, kasım ayından itibaren Türkiye’de yollara çıkıyor. Hayatının son 5 yılını bu otomobili geliştirmek için adadığını söyleyen Mercedes B Serisi’nden Sorumlu Yönetici Jan Wiese, Alman üreticinin Türk asıllı yöneticilerinden birisi. Anne tarafından Türk olduğunu belirten Wiese, “Ben de Daimler CEO’su Dieter Zietche gibi Türkiye ile bağı olan Mercedes yöneticilerinden biriyim” diyor. Öte yandan B Serisi’nde öndeki araçla mesafeyi kontrol ederek kazaları önleyen Collision Assist sistemi de Türk mühendis Taner Kandemir tarafından geliştirildi.

Habertürk, haber7

 

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑