Oto Haber

Published on Temmuz 9th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Mercedes-Benz E-Serisi 1.6 motor seçeneği ile Türkiye’de

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Yüksek verimli motorları, yeni yardımcı sistemleri ve yepyeni bir tasarım ile Mercedes-Benz E-Serisi kapsamlı bir şekilde yenilenerek lüks araç segmentindeki lider konumunu daha da güçlendirdi. Yeni E-Serisi şimdi düşük vergi dilimine giren 1,6 motor seçeneği ile Türkiye’de.

Mercedes-Benz Otomobil Pazarlama ve Satış Müdürü Şükrü Bekdikhan yeni E 180 için şunları söyledi; “Mercedes-Benz ürün gamının en önemli modellerinden biri olan E-Serisi’ nde akıllı sürüş özellikleri, modern ve sportif bir görünümle birleştirilerek mükemmel bir şekilde harmanlandı. Piyasaya girdiği günden bu yana büyük beğeni ve yoğun talep alan E-Serisi’si bugünden itibaren 1,6 motor seçeneği ile Mercedes-Benz Türk bayilerinde satışta. Mercedes-Benz tarafından Türkiye’ye özel olarak üretilen bu motor, segmentinde bir ilk olarak sunuluyor.142.000TL den başlayan fiyatlarla satışa sunduğumuz E-Serisi’ni için şimdiden bayilerimizde yoğun bir showroom trafiği yakalamış durumdayız.”

Karakterli, zarif ve spor tasarımıyla birlikte belirgin bir şekilde yükselen  konforu, ve kalitesinin yanısıra   verimli ve keyifli bir sürüş sunan E-Serisi, lüks araç sınıfındaki lider konumunu güçlendirmeye devam ediyor. Aracın ön kısmına bakıldığında, tüm aydınlatma elemanlarını tek far camı altında  birleştiren yeni far tasarımıyla dış tasarımının önemli ölçüde değiştirildiği görülüyor. Fardaki ışık oyunları, E-Serisi’ne özel olan   “dört-gözlü” yüzün grafiksel olarak korunmasını sağlıyor. Aydınlatma ve görüş alanı açısından E-Serisi standardı belirliyor.

PRE-SAFE® ile başlayan ve DISTRONIC PLUS’la devam eden güvenlik teknolojileri Mercedes-Benz’de sürüşe yeni bir boyut getiriyor: yeni E-Serisi’nde konfor ve güvenlik bir arada sunuluyor. Mercedes-Benz buna “akıllı sürüş” adını veriyor. E-Serisi’nde, gelecekteki S-Serisi’nden alınmış birçok yeni ve optimize edilmiş sistem  ilk kez kullanılıyor ve sürüşü daha konforlu ve güvenli bir hale getiriyor.

Adaptif fren yardımına sahip bir radar bazlı çarpışma uyarı sistemi olan “çarpışma önleme sistemi” (collision prevention assist) yeni E-Serisi’nde standart olarak sunuluyor. Bu sistem, arkadan çarpma risklerini azaltıyor. Aynı zamanda, standart donanımın bir parçasını oluşturan “attention assist”, uzun mesafelerde sürücünün yorgunluk düzeyini tespit ederek sürücüyü zinde ve uyanık kalmaya karşı uyarıyor. Bunların yanında, gerek yeni gerekse önemli ölçüde optimize edilmiş fonksiyonlara sahip yardımcı sistemler de mevcut:

Takip edilen araç ile aradaki mesafeyi sürekli koruyan, trafik sıkıştığında otomatik olarak dur-kalk yapmasını sağlayan, hatta öndeki aracı küçük virajlarda da takip edebilen “Direksiyon yardımcısı ile birlikte DISTRONIC PLUS”

İlk defa araçlarda kullanılan, seyir halindeki trafiği ve yayaları takip ederek buna göre frene uygulanacak gücü artıran “BAS PLUS Fren Yardım sistemi”

Yayaları tespit ederek kendiliğinden frenleme yapan, böylece 50 km/s’e kadar olan hızlarda çarpışmayı önleyen “PRE-SAFE® Fren sistemi”

Olası kazayı algılayan ve yolcuları kazayı en hafif şekilde atlatmaya hazırlayan “PRE-SAFE® PLUS”

Aracın şeridinde kalmasını denetleyen, şerit çizgilerinin tam ortasında seyredilmesini sağlayan ve aktif müdahalede bulunan “Aktif Şerit Takip Yardımcısı”

Uzun hüzmeli farları, trafik durumuna göre diğer araç sürücülerinin gözünü almayacak şekilde otomatik ayarlayan “Uyarlanabilir Uzun Far Yardımcısı PLUS”

Aracı kendi kendine park ettiren “Aktif Park Yardımcısı”

Hız limitleri, sollama yasağı, giriş yasakları gibi trafik işaretlerini gösteren, aynı zamanda görsel ve işitsel ikazlar veren “Trafik Levhaları Yardımcısı”

Ön ve arka taraflardaki dört kameradan gelen görüntü bilgilerini kullanarak, aracın ve çevresinin kuş bakışı görünüşünü çıkaran, manevra sırasında, park yerlerine giriş çıkışta kolaylık sağlayan “360-derece kamera”.

Yeni E-Serisi’nde sunulan “Hands-Free Access” sistemi ise bagaj kapağını el değmeden, temassız çalıştıran bir başka Mercedes-Benz yeniliği. Bu sayede aracın yüklenmesi ve boşaltılması çok daha pratik bir hale geliyor. Alternatif olarak Mercedes-Benz, E-Serisi’nde, 17,8 cm yüksek çözünürlüklü renkli ekrana, internet bağlantısına ve sabit diskli navigasyon sistemine sahip COMAND Online multimedya sistemi sunuyor. COMAND Online, araç durmuş vaziyetteyken sürücülerin internette sörf yapabilmelerini veya özellikle hızlı sayfa yükleme ve basit kullanım özelliğiyle sürüş esnasında elverişli olan Mercedes-Benz uygulamaları kullanımı için internet erişimi sunuyor. Entegre uygulamalar arasında, Google™  yerel arama ve hava durumu, aynı zamanda Google haritaları kullanarak daha önceden PC’de yapılandırılmış ve araca aktarılmış herhangi bir rotayı indirme kolaylığı yer alıyor.

Yeni E-Serisi, 7G TRONIC şanzımanı, ECO start/stop sistemine sahip bu yeni motoru ile son derece yüksek verim sunuyor. Bu motor, 2015’te uygulamaya konulacak EU6 standartlarını şimdiden karşılıyor.

 

Model Motor Hacmi

Cc

Motor Gücü Tork Nm Maksimum Hız 0-100 Km/h (s) Yakıt Tüketimi l/100 km
E 180 1595 156 PS

 

250 Nm

 

220 kph 9,6 Şehiriçi: 7,8 – 8,3

Şehirdışı: 5,1 – 5,5

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑