Oto Haber

Published on Haziran 17th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

M2M makineler arası iletişim teknolojisiyle firmalar kara geçti

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

M2M makineler arası iletişim teknolojisiyle firmaların geçen yıl 1 milyar lira kara geçtiği bildirildi.

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Selen Kocabaş, bir etkinliğe katılmak için geldiği Mersin’de, AA muhabirine yaptığı açıklamada, teknolojik çözümlerle şirketlerin verimliliğini artırırken maaliyetleri de aşağıya çekmeye çalıştıklarını söyledi.

Bu kapsamda önemli yatırım yaptıklarını ve artık “makinelerin birbiryle konuştuğu bir dünyaya” geldiklerini anlatan Kocabaş, “Teknolojik fırsatların vermiş olduğu çözümü, sektörel olarak ayrıştırıp müşterilerimizin hizmetine götürebiliyoruz. Türkiye olarak hem mobil internette hem de sabit internette dünyaya göre avantajlı konumdayız. Hızımızla, kapsamımızla ve kalitemizle teknolojik yenilikleri ve çözümleri kurumların ayağına getiriyoruz, onların iş ortağı, çözüm ortağı olarak kendimizi konumlandırıyoruz” dedi.

Lojistikten enerjiye, hızlı tüketimden finansa ve bankacılığa hemen her sektörün ihtiyacına cevap veren mobil servisler, M2M ve bulut teknolojilerinin firmalara önemli avantaj sağladığını dile getiren Kocabaş, şöyle konuştu:

“Sektörler kendi işlerini biliyor, biz de teknolojiyi. Bu anlamda sektörü ve teknolojiyi bilen iki unsuru mobil, sabit ve bulut teknolojilerinde buluşturuyoruz. Bu çözümlerden şu an itibariyle 470 bin kurumsal müşterimiz yararlanıyor. Şu anda Türkiye’de 1.2 milyon makina birbiriyle konuşur durumda ama biz Türkiye’nin potansiyelini dikkate alarak 150 milyon makinenin birbiriyle konuşabileceği bir dünya hayal ediyoruz. Bu çok hızlı bir şekilde olabilir. Bu potansiyeli harekete geçirdiğimizde firmaların tasarrufu 1 trilyon lirayı geçecektir. M2M, şirketlerin bilgi merkezleriyle makinalar arasında kablosuz iletişim kurulabilmesini sağlayan bir teknoloji. Bu teknoloji sayesinde elektrik sayaçlarındaki veriler güç vericilerine uzaktan gönderilebilir, kamyonlar yüklerinin durumu hakkında bilgi verebilir. Bu teknoloji insana gereksinim duyulmadan makinelerin birbiriyle iletişim kurmalarını ifade ediyor. ”

Turkcell olarak müşteriler için doğru çözümleri hayata geçirebilmeyi önemsediklerini vurgulayan Kocabaş, “SES ve SMS alan müşterilerimiz var. Bizler bunun ötesinde artık ‘interneti kullan, sahadan akıllı tabletlerle, telefonlarla hizmet ver, makineler arası iletişimi, bulutu kullan’ diyoruz. Çünkü biz daha derin çözümlerle sektörün ve iş dünyasının iyilerini büyütmek istiyoruz çünkü müşterilerimiz büyüdükçe biz de büyüyebiliriz” diye konuştu.

Selen Kocabaş, bu yıl yatırımları aynı hızla devam ettirmek istediklerine dikkati çekerek, “Teknoloji dünyasında durduğunuz zaman geriye gidiyorsunuz. Biz kendimizi aslında tüm iş dünyasının teknoloji iş ortağı olarak pozisyonlandırıyoruz. Bu anlamda 2013 yılında da önemli adımlar atacağımıza inanıyoruz” dedi.

MERSİN (AA)

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑