Oto Haber

Published on Ocak 15th, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Lüks markalar Ortadoğu’da rekora koşuyor

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Alman oto üreticisi Audi, Ortadoğu’da yüzde 26,8’lik artışla geçen yıl 7 bin 865 araç sattığını açıkladı.

Firma tarafından yapılan açıklamaya göre Ortadoğu’daki satışların yüzde 40’ı (3 bin 137 adet) Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE) yapıldı. Bunun yanı sıra Audi’nin satışları BAE’nin başkenti Abu Dabi’de yüzde 42 (bin 250 adet) ve Dubai’de yüzde 39 (bin 887 adet) artış gösterdi.
BAE’yi yine Körfez ülkelerinden Suudi Arabistan (bin 522 adet) ve Kuveyt (bin 60 adet) takip etti. Irak’ta yeni açılan temsilcilikte de 128 adet Audi satıldı.
Bölgede geçen yıl en çok satılan Audi markası bin 588 adet ile Q7 SUV oldu. Bunun yanı sıra yeni tanıtımı yapılan A8 L lüks sedanın satışları yüzde 280.5 artarak bin 484 adete ulaştı.

BAE’de halen üç adet yeni Audi showroom’un inşaatının devam ettiği ve Suudi Arabistan’ın El Hubar bölgesinde geçen yıl yeni showroom’un açıldığı kaydedildi.

ROLLS-ROYCE SATIŞLARINDA ARTIŞ

Yine lüks araç üreticisi Rolls-Royce tarafından yapılan açıklamada geçen yıl firma için en büyük dördüncü ve beşinci pazarın Birleşik Arap Emirlikleri ve Suudi Arabistan olduğu bildirildi. Firma, 2011’de tüm dünyada 3 bin 538 adet araç sattığını ve 2010’a kıyasla yüzde 31 artış kaydedildiğini açıkladı.
Bu satışın firmanın 107 yıllık tarihinde en iyi rakam olduğu belirtildi. Rolls-Royce 1978’de 3 bin 347 adet araç satmıştı.
Bölge satışları için detaylı rakam verilmezken Ortadoğu’daki satışların yüzde 23, BAE’deki satışların ise yüzde 32 arttığı ifade edildi. Çin ve ABD, Rolls-Royce için en önemli pazarlar arasında sayılıyor.
CİHAN

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑