Oto Haber

Published on Mayıs 8th, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Liseliler yol güvenliği için harekete geçti, ortaya topluma örnek 10 proje çıktı…

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Renault, Total, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün düzenlediği Sizin Fikriniz Sizin Projeniz yarışması, liselileri çevrelerindeki ulaşım ve yol güvenliği sorunlarının çözümü  için harekete geçirdi. Birbirinden ilginç projeler arasından birinci olan Zeytinburnu Mensucat Santral Anadolu Lisesi, Türkiye’yi Fransa’daki uluslararası yarışmada temsil edecek.

İstanbul‘un tüm semtlerinden Anadolu lisesi öğrencileri, çevrelerindeki ulaşım ve yol güvenliği sorunlarının çözümü için harekete geçerek, fikir ve proje üretti: Kimi kendilerinden küçük öğrencileri trafik güvenliğine ilişkin bilinçlendirdi, kimi şarkı sözü yazdı, kimi uyarıcı filmler çekip sosyal medyada yaygınlaştırdı. Aralarında proje çizimi yaptırıp, daha genel trafik sorunlarına çözüm üretmek isteyenler bile çıktı. Tüm bu projeler, Renault, Total, Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği ve İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü‘nündüzenlediği Sizin Fikriniz Sizin Projeniz (SFSP) yarışması kapsamında oluşturuldu. Türkiye’de çok örneği bulunmayan bu yarışmada birinci olan Mensucat Santral Anadolu Lisesi’nin üç öğrencisi, Türkiye‘yi Fransa‘da 8 – 10 Haziran 2012 tarihlerinde 18 ülkenin katılacağı uluslararası yarışmada temsil edecek.Ayrıca Üç finalist projenin sahibi okulların öğretmenlerine birer iPad, bütün öğrencilerine ise iPod hediye edilecek.

İstanbul‘da The Marmara Oteli’nde gerçekleşen ödül töreninde, “Çocukların gözünden büyüklerin dünyası” adlı projesiyle Mensucat Santral Anadolu Lisesi birinci, Ergün-Mehmet Öner Anadolu Lisesi öğrencileri “Hızır Yol” projesiyle ikinci, Beyoğlu Anadolu Lisesi öğrencileri ise “Bisiklet Yolu İstiyoruz” kampanyalarıylaüçüncü oldu.

Aybar: Öğrenciler topluma örnek projeler üretti

Ödül töreninde konuşan Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, ilk kez düzenledikleri bu yarışmada şaşırtıcı derecede başarılı projelerle karşılaştıklarını belirtti ve bunların pek çoğunun hem uygulanabilir hem de sürdürülebilir nitelik taşıdığına dikkat çekti. Aybar sözlerini söyle sürdürdü:

“Birleşmiş Milletler 2011 ile 2020 arasını Yol Güvenliği İçin Küresel Eylem 10 Yılı ilan etti. Biz Renault olarak bu eylem 10 yılında aktif olarak yer alıyoruz. Nitekim bu yarışma da bunun bir parçası. Bu yarışmayla öğrencilerin yaşadıkları çevreye farklı biçimde bakabilmelerini amaçladık. Sorunları o bölgede yaşayanlarla tartışmaları, incelemeleri ve özgün çözümler üretebilmelerini istedik. Böylece sorunların çözümünde demokratik bir katılımın yolunu açabilecektik. Ortaya çıkan sonuç hepimiz için, tüm jüri üyelerimiz için çok etkileyiciydi. İnanıyor ve biliyorum ki, bu projelerden bazıları hayat bulacak ve önemli yararlar sağlayacak. Her şeyden önemlisi çocuklarımız birlikte harekete geçerek toplumsal sorunların çözümüne katkı yapabileceklerini öğrendiler. Toplum olarak bu önemli soruna kolektif biçimde odaklanırsak, tıpkı bu öğrencilerimizin gösterdiği gibi, sorunun değil çözümün bir parçası olabiliriz. Gelecek yıllarda bu yarışmayı daha geniş öğrenci kitlelerine yaymak ve öğrencilerimizi yol güvenliği sorunlarının çözümüne aktif biçimde katılımını sağlamayı da umut ediyoruz.”

Tournand: Fransa’daki insanlar için de yararlı olacak projeler ürettiniz

İbrahim Aybar’dan sonra söz alan TOTAL Oil Türkiye Genel Müdürü Antoine Tournand da gençlere hitap ederek, şöyle konuştu:

Hepiniz yol güvenliği ile ilgili  çok önemli sorunların altını çizdiniz ve akılcı çözümler geliştirdiniz. Çevrenizdeki insanlarla görüşmeler yaptınız ve güvenlik konusunda en yararlı mesaj olduğunu düşündüğünüz mesajı tasarladınız. Kendinizle gurur duyabilirsiniz; kendiniz, okulunuz ve ülkeniz için çok iyi bir iş yaptınız. Birinci olan okul, uluslararası yarışma için Fransa’ya gidecek. Böylece çalışmanızın benim ülkemdeki insanlar için de yararlı olmasını sağlayacaksınız. Aklınızda tutmanız gereken en önemli konu; kendi güvenliğinizden sorumlu olduğunuzdur. Bu nedenle de sokaktayken çok dikkatli olun. Hepinizi başarılı çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyorum.”

Pircioğlu: Görevimiz öğrencileri yol güvenliği konusunda bilinçlendirmek

İstanbul Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Sadettin Pircioğlu, birincilik ödülünü kazanan Mensucat Santral Anadolu Lisesi öğrencilerinin projelerini tüm ilde yaygınlaştıracaklarını açıkladı. Yıldız sözlerini söyle sürdürdü: “Öğrencilerimizin yaşadıkları bölgedeki trafik sorunlarına karşı duyarlılıklarını artırmak, onları yol güvenliği konusunda sosyal sorumluluk projeleri ile bilinçlendirmek ve farkındalıklarını artırmak önemli görevlerimizden birisidir. Bu konuda en büyük katkı şüphesiz ki öğretmenlerimizden gelecektir. Öğretmenlerimizin rehberliği eşliğinde lise öğrencilerimiz karşılaştıkları trafik sorunlarını çözmek amacıyla en güzel projelerini hazırladılar. Okullarımızda sosyal sorumluluk kapsamında yapacağımız bu projelerle  öğrencilerimizin trafik sorunlarına karşı farkındalığını artırmayı ve öğrencilerimizin ürettiği projelerle İstanbul’un trafik sorunlarına çözüm üretmeyi hedefliyoruz.” 

Ecevit : Olağanüstü nitelikte bir eylem

Türkiye Trafik Kazalarını Önleme Derneği Genel Başkan Yardımcısı Fahrettin Ecevit ise konuşmalarını şöyle sürdürdü : “Sokakta İlk Adımlar” projesiyle yol güvenliği ile tanışan ilköğretim okulu ikinci sınıf öğrencilerinden sonra, “Herkes için Güvenlik” projesiyle yol güvenliğine katkıda bulunan ilköğretim okulları üçüncü sınıf öğrencilerinin ardından bu defa yol güvenliğini geliştirmek üzere “Sizin Fikriniz Sizin Projeniz” ile katkıda bulunan lise ikinci sınıf öğrencileri sürdürülebilirliğin, bilinçlenmenin, farkındalık yaratmanın en net örneğini verdiler, veriyorlar, verecekler. Dünyada en değerli varlık insan.  Yok olan, kaybolan hemen her şeyi birkaç dakikada veya birkaç yılda yerine koymak olası.  Ancak yaşamını yitiren insan geri getirilemiyor.  Yaralanan, sakat kalan, engelli olan insan yaşam zorluğu çekiyor. Önemli olan “iyi yaşama” koşullarını elbirliği ile sağlamaktır. ” 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑