Oto Haber

Published on Ocak 9th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Kullanıcının tercihi manüel şanzımam? Neden mi?

Otoalsat.com internet sitesinin kullanıcıları arasında yaptığı anketin sonuçlarına göre, otomotiv kullanıcılarının tercihinin otomatik vitese doğru kaydığı görülüyor.
2 bin 411 otoalsat.com kullanıcısının katıldığı ankette, kullanıcıların ağırlığının halen manuel vitesi tercih etmesine rağmen, otomatik vitesin çok yakın takipçisi olması, yakın gelecekte manuel vitesin özellikle gençler tarafından tercih edilmeyeceğinin işaretini veriyor.
Günümüz koşulları göz önüne alındığında, bir çoğumuz otomatik vitesi tercih ederken manuel vitesli araç kullanmayı seven kullanıcıların oranı hala oldukça yüksek. Kullanıcıların manuel vitesi tercih etmeleri hem ekonomik açıdan hem de araç sürüş keyfini daha fazla hissetmeleri açısından önemli oluyor.
Otoalsat.com üyesi 2 bin 411 kişinin oy kullandığı anketin sonuçları şu şekilde;
• Manuel vites kullananların oranı %44 (1060 kişi)
• Otomatik vites kullananların oranı %36 (736 kişi)
• Triptonik vites kullananların oranı %26 (615 kişi)

Editör Yorumu: ancak neden manüel tercihini de bir araştırmak gerekir. Buradan çıkacak muhtemel sonuçta; otomatiklerin pahalı ve tüketimlerinin fazla olması olacaktır… Ayrıca Triptonik olan bazı şanzımanlarında memnun etmeyen sürüş tarzı…

Tags: , , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑