Oto Haber

Published on Temmuz 22nd, 2012 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Kişiye özel yeni Clio 4’de LPG seçeneği de olacak…

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Clio 4’te en önemli renk seçeneklerinden biri “ateş kırmızısı” olacak. Renault, bu rengi ilk kez “DeZir” adlı konsept modelinde kullanmış. Clio 4’ün Tasarım Direktörü Laurens van den Acker, aracın kıvrımlarını da DeZir’den esinlenerek çizerken, ana renklerinden birini de oradan belirledi.

Torpido gözündeki etiket aracın Bursa’daki fabrikamızda üretildiğini gösteriyor.

Clio 4’ün tasarımı öncesinde Fransa ve Türkiye’de müşteri taramaları yapılmış, istekler tek tek not edilmiş. Clio 3’ün bütün iyi özellikleri bu araca da yansıtılmış. Renault’ta yaşanacak tasarım rönesansı ilk kez Clio 4’e yansımış denebilir.

Clio 4’te ilk kez “kişiye özel” üretim seçeneği de olacağı vurgulanmaktadır. Müşteri, bilgisayar başında almak istediği Clio 4’ün özelliklerini işaretleyecek . Müşterinin belirlediği özellikler siparişiyle birlikte Bursa’daki fabrikaya da anında yansıyacak. Böylece araç, kişiye özel olarak banttan inecek. Tüm bayilerin bilgisayar ağına kişiye özel sipariş yüklenmiş. Bayiler böylece kişiye özel Clio 4 siparişine hazır.

Yeni Clio 4’de LPG seçeneği de olacak. Bursa’da şimdiye kadar  Dacia ve Symbol’ün fabrika çıkışı LPG’li olan modelleri vardı. Bunlara Yeni Clio 4’de eklendi.

Kaynak: Vahap MUNYAR’ın 22.07.2012 tarihinde Hurriyet’te yazdığı “Tarzını bilgisayara yansıtan ‘kişisel’ Clio 4 ürettirecek” makalesinden derlenmiştir.

 

 

 

 

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑