Oto Haber

Published on Nisan 15th, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

Karbon salan araç trafikte istenmiyor!

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetim Merkezi Direktörü Aynur Acar, “Karbon salınımı açısından hurda ve eski araçlar derhal piyasadan çekilmeli” dedi

Marmara Belediyeler Birliği’nin çevre eğitimleri kapsamında düzenlediği “Ulaşım ve Çevre: Sürdürülebilir Kentlere Doğru” başlıklı seminerde, trafikte çevre bilinci ve küresel boyutta çevre sorunları, konunun uzmanları tarafından tartışıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan Marmara Belediyeler Birliği Çevre Yönetimi Merkezi Direktörü Aynur Acar, “Hurda araçlar ve eski araçları piyasadan bir an evvel çekerek gaz emisyonunu azaltmalıyız. İETT’nin bu konuda son günlerde attığı adımlar umut verici. Kısa mesafelerde mutlaka bisiklet kullanımını teşvik etmeliyiz ve bu konuda Bakanlığın sunduğu teşvikten tüm belediyelerin istifade etmesini sağlamalıyız. Bisiklet, obezite artışının hızlandığı bir zamanda hem spor olması açısından hem de Karbon salınımı açısından çok önemli bir spor aracı. Dolmuş ve otobüsler de ciddi denetimden geçmeli ve özellikle dolmuşlar kent merkezinden dışarı alınmalı. Dolmuşlar hem karbon salınımı, hem aşırı gürültü kirliliği, hem de trafik lambaları ve yaya geçitlerinde toplum güvenliğini riske atmaktadırlar. Toplum, karbon salınımının ne olduğunu bilmiyor. Bu konuda yalın bir biçimde toplumu bilinçlendirici çalışmalar yapılmalı. Herkesin bildiği üzere Birlik Başkanımız ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa’da karbom salınımı azaltma çalışmaları çerçevesinde Türkiye’de bir ilke imza atarak yerli tramvay üretimi yapmış ve raylı toplu taşıma sistemini genişletmeyi teşvik etmiştir” dedi.

Carbon Clear Türkiye Direktörü Kumru Adanalı ise, “İklim değişikliği, sürdürülebilir kalkınma gibi konular çok fazla gündeme gelmeye başladı. Biz çevrecilerin korkusu iklim değişikliği ile mücadele. Özellikle gelişmiş ülkelerden başlayarak çok çeşitli çalışmalar var. Çok fazla paydaş var. Geçen sene çalışmalarımızın sonucunda toplantılar düzenleyerek görüş alışverişini, acaba Türkiye için önemli konular nelerdir? Nereden başlanmalı? Onların çalışmasını yaptık. Orada ulaştırma sektörünün, iklim değişikliği konusunda sinyal veren bir sektör olduğunu gördük” diye konuştu.

IHA, Habertürk

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑