Oto Haber

Published on Ocak 7th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Karayolu taşıtlarından kaynaklanan “küresel kirleticiler”…

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Motorlu taşıtlardan kaynaklanan diğer kirleticiler de “küresel kirleticiler” olarak tanımlanan sera gazlarıdır. Taşıt kaynaklı sera gazları arasında karbon dioksit (CO2), metan (CH4) ve nitröz oksit (N2O) yer almaktadır. Yanma sistemlerinden kaynaklanan sera gazları, kullanılan yakıtın özelliklerinden ve yakıt tüketim miktarından etkilenmektedir. CO2 emisyonları otomobiller için 200 – 270 [g-CO2/km] değerlerinden günümüzde 130 [g-CO2/km] mertebesine düşürülmüştür, ancak artan taşıt sayısı ve taşıt kullanımı ile küresel kirleticilerin neden olduğu iklim değişikliği ve küresel ısınma sorunu giderek önem kazanmaktadır. Nüfus ve gelir düzeyindeki artışlar ülkelerin enerji tüketiminde de önemli artışa neden olmaktadır. Enerjinin verimli kullanımı, sera gazı emisyonu düşük alternatif enerji kaynaklarının kullanımı vb yaklaşımlar kişi başına enerji tüketimi ve kişi başına toplam sera gazı emisyonu değerlerinin 1990 referans yılına göre azaltımına olanak sağlamıştır (IEA Report, 2002). Ancak gelişmekte olan ülkelerdeki genel eğilim, özellikle ulaştırma kaynaklı emisyonların artışı doğrultusundadır.

Kaynak: Cem Soruşbay, “Kentiçi Ulaşımda Toplu Taşımacılık Sistemlerinin Kirletici Emisyonlar Açısından Değerlendirilmesi”, Transist 2012.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑