Kampanyalar

Published on Eylül 27th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Motosiklette ÖTV indirimi satışları patlattı

Motosiklet Endüstrisi Derneği (MOTED) tarafından yapılan açıklamada, 250 cc’ye kadar motor hacmine sahip motosikletlerde ÖTV oranının yüzde 22’den yüzde 8’e indirildiği hatırlatılarak, Türkiye’de 2011’in altı aylık döneminde 87 bin 59 adet motosiklet satıldığı, geçen yılın aynı döneminde satılan motosiklet sayısının ise sadece 30 bin 342 adet olduğu belirtildi.

MOTED Başkanı Ali Erokan Karakoç, satışlarda yaşanan artışın bu yönde devam etmesi durumunda sektörün kırılma noktasından dönülmesini sağlayacak düzeye geleceğini vurgulayarak, “2006 yılından bu yana sektördeki olumsuz şartlar nedeniyle tüketici motosikletten uzaklaşmış durumdaydı” dedi.

ÖTV oranındaki indirimin “işe yaradığını” dile getiren Karakoç, “Sektörün daha iyi gelişmesi üst segmentteki iki tekerlekli araçların pazara girmesiyle mümkün. Bunun yolu da geniş kapsamlı bir ÖTV indiriminden geçiyor. Aynı çalışmanın ÖTV oranı yüzde 37 olan 250cc ile 750cc arasındaki motosikletler için de yapılmasını istiyoruz. Bu sayede fiyatlar düşecek, satışlar artacaktır” ifadelerini kullandı.

2010 yılı ile karşılaştırıldığında bu yılki satış adetlerinde büyük oranda artış görülse de 2006 yılında yakalanan adetlere henüz ulaşılamadığına işaret eden Karakoç, gerekli destek verildiği takdirde 2006 yılı satış rakamlarının en kısa sürede yakalanacağına inandığını kaydetti.

Türk motosiklet pazarı büyürken Avrupa’daki motosiklet pazarının küçüldüğünü bildiren Karakoç, şöyle devam etti:

“İlk altı ayda Avrupa pazarında toplam satışlar yüzde 6,27 düştü. Bu düşüşte en büyük rol ekonomik krizde olan İtalya, Yunanistan ve Portekiz’in. Satışlar Yunanistan’da yüzde 26,42 gerilerken, İtalya’da yüzde 16,29 düşüş gösterdi.  İspanya’da ise satışlar yüzde 16,61 geriledi. Buna karşılık Belçika, İsviçre, Almanya ve Fransa gibi ülkelerde satışlar arttı. Ancak krizde olan ülkelerin derin düşüşleri pazarın görünümünü genel olarak negatife çevirdi.”

Elektrikli Motosiklet Satışları

Sektör açısından önemli bir gelişmeye de dikkati çeken Karakoç, şunları ifade etti:

“Türkiye’de henüz kayıt altına alınamayan elektrikli bisiklet ve motosiklet pazarında Avrupa’da ciddi bir artış yaşanıyor. Elektrikli otomobillerin de satışa sunulduğu Avrupa’da elektrikli iki tekerlekli araçlar 2011 yılında otomobillerden fazla satıldı. 2010 yılında 5 bin 567 adet satılmış olan bu araçlar, 2011 yılında 11 bin adetlik satış rakamına ulaştı. Böylece Avrupa iki tekerli araçlar pazarının yüzde 0,3’ünü oluşturdular. Elektrikli motosikletler konusunda Türkiye’de de gerekli çalışmalar yapılırsa, satışlar artar.”

AA, haber7

 

 

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑