Oto Haber

Published on Şubat 26th, 2012 | tarafından Abdülkadir YEŞİLYURT

0

İtalyan otomotiv devi o fabrikaları kapatacak mı?

Fiat Otomotiv Genel Müdürü Sergio Marchionne, Avrupa’da talebin 2014 yılına kadar düşük kalabileceğini belirterek şirket için tek çıkış yolunu gösterdi.

Fiat otomobil şirketinin genel müdürü ABD’ye ihracat yapılamadığı takdirde İtalya’daki iki fabrikanın kapanmak zorunda kalabileceğini söyledi.

İtalyan Corriere Della Sera gazetesine demeç veren Sergio Marchionne Avrupa’da talebin 2014 yılına kadar düşük kalacağını tahmin ediyor.

Marchionne’ye göre Fiat’ın zarar eden İtalya’daki fabrikalarının Amerikan piyasasını hedeflemesi gerekiyor. Özellikle de c’nun ABD’de başarılı olabileceğini düşünüyor. Alfa Romeo gelecek yıl yeni bir Alfa Spor modeli çıkarmaya hazırlanıyor. Fiat 2014 yılında da iki Alfa Romeo modeli daha üretmeyi planlıyor.

Genel Müdür Marchionne, “Alfa’yı ABD’ye sokmamız lazım” dedi.

Marchionne, 2004 yılında genel müdür olduğundan bu yana İtalya’daki otomobil fabrikalarının örgütlenmesinde değişiklikler yapıyor.

Fiat’ın en üst düzey yetkilisi Sicilya’daki Termini Imerese fabrikasını kapatmak için uzun bir uğraş verdi ve sendikaların muhalefetine rağmen riğer fabrikalardaki çalışma koşulları değiştirildi.

Fakat şirket hala İtalya’daki Fiat fabrikalarının yüzde 50 kapasite ile çalıştığını, oysa ABD ve Polonya’daki üretimin tam kapasite olduğunu söylüyor.

BBC, Haber7

Tags: , , ,Yazar Hakkında

1987 yılında Niğde de doğdu. İlköğretim ve liseyi Amasya’da tamamladı. 2006 yılında Dicle Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Otomotiv Öğretmenliği bölümünü kazandı. 2007 yılında Marmara üniversitesine kabul edildi. 2010 yılında Marmara Üniversitesi’nden otomotiv öğretmeni olarak mezun oldu. Şu anda Marmara Üniversitesi’nde “Silindir basınç değişiminin titreşim üzerine etkileri” konulu yüksek lisans tez çalışmasını sürdürüyor. İngilizce bilen Yeşilyurt; otomotivin tarihi gelişimi, içten yanmalı motorlar ve araçlarda arıza teşhisi konularında çalışmalar yürütmektedir.


Üste Git ↑