Oto Haber

Published on Nisan 15th, 2013 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

İnovasyon devi 3M Otomotiv ve Esys’e Ödül

Bir asrı aşkın süredir otomotiv sektörüne inovatif ürün ve çözümler sunan 3M, ABD’li otomasyon firması Esys Otomasyon işbirliğinde geliştirdiği AutoW8t™ ile otomotiv alanında dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olan “The Automotive Pace” ödülüne layık görüldü

İnovasyon devi 3M, ABD’nin en hızlı büyüyen şirketleri arasında gösterilen, yenilikçi otomasyon firması Esys Otomotiv işbirliğinde geliştirdiği AutoW8t™ ile otomotiv alanında dünyanın en saygın ödüllerinden biri sayılan “The Automotive Pace” ödülüne layık görüldü. Kurşunsuz yapısı ile içeren 3M Balans Ağırlık Sistemleri (3M Wheel Weights) ile güçlendirilen lastik balans sistemi AutoW8t™; teknoloji üstünlüğü, inovasyon ve iş performansı gibi kriterler göz önüne alınarak değerlendirildi.

Sistem; ürün kalitesi ve üretim sürecinde iyileştirme sağlarken işletmelere maliyet konusunda önemli bir katkı sağlıyor. AutoW8t™ sayesinde balans işlemi, hiç olmadığı kadar hızlı ve kolay hale gelirken envanter kullanımını azaltarak üretim alanının daha verimli kullanılmasını sağlıyor.

Esys firması CEO’su Chris Marcus, geliştirilen sistem hakkında şunları söyledi: “3M’nin üstün teknolojisiyle geliştirilen AutoW8t™, lastik ve jantın montaj sürecinde benzeri görülmemiş bir iyileştirme ve gelişme sağladı. Bu teknolojiyi, uluslararası distribütörlerimiz sayesinde dünya genelinde müşterilerimize sunuyoruz. 3M’nin bu benzersiz teknolojisiyle işletmelere üretim sürecinde ve maliyet konusunda büyük tasarruf sağlayacağız.”

Otomotiv endüstrisine 95 yıl önce zımpara kâğıdı ve iki renkli otomotiv boyama işlemleri için maskeleme bandı üreterek hizmet vermeye başlayan 3M Otomotiv Bölümü; bugün dünya genelinde bantlardan yapıştırıcılara, boya koruma ürünlerinden aydınlatma ürünlerine olmak üzere gövde, iç çözüm, dış çözüm, boyahane çözümleri ile motor ve şasi bölümlerinde teknoloji ve ürün üretiyor.

Otomotiv sektörü için inovatif ürün ve çözümler geliştiren 3M Türkiye; yakıt tasarrufu, ağırlık azaltma ve toplam maliyet azaltılmasının yanı sıra sektöre stil ve konfor için yenilikçi çözümler sunuyor. Otomotiv ürünleri yelpazesinde bantlardan, yapısal yapıştırıcılara, akustik izolasyon ürünlerinden ileri teknoloji filmlere kadar pek çok ürün bulunduran 3M, yakın zamanda Çerkezköy’deki tesisinde genişlettiği otomotiv üretim hacmiyle ihtiyaçları karşılamaya ve pazar dinamiklerine şekil vermeye devam ediyor.

 

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑