Oto Haber

Published on Ağustos 18th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

İkinci el otomobillerde durgunluk var

Uzmanlar, kriz söylentilerinin otomobil satışlarının durgunlaştığına neden olduğunu söylüyor
İkinci el oto satışlarında durgunluk yaşandığı bildirildi.
Çanakkale Oto Emlak Komisyoncuları Derneği Başkanı Ali Akçam, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, tüm dünyanın çok karmaşık bir piyasa içerisine girdiğini söyledi.
Özellikle otomotiv sektörünün bundan büyük darbe aldığını dile getiren Akçam, insanların şu anda ne yapacaklarını bilemediklerini belirterek, “Kriz söylentileri buna çanak tuttu. Döviz ve altındaki yükselişle birlikte sıkıntılar iyice şekillendi. İnsanlar şu anda piyasaların normale dönmesini bekliyor, aslında kriz bekleniyor. Söylentiler bunlara neden oldu. Genel anlamda tüm sektörlerde ekonomik anlamda çok etkileniyoruz. Yastık altında üç beş altını bulunan insanlar bile yükselişe bakıp acaba altınlarımızı bozdurup kar elde etsek mi gibi düşüncelere kapılmış durumda” diye konuştu. Yaz beklentisi de tutmadı Akçam, yaz aylarının gelmesiyle birlikte kış aylarında yaşanan durgunluğun gideceğini tahmin ettiklerini ancak bunun da tutmadığını ifade ederek, yaz başlangıcındaki hareketliliğin Haziran ayı ortalarında durduğunu bildirdi. İkinci el otomobil piyasasının yaz başlangıcında oldukça hareketli geçtiğini vurgulayan Akçam, şöyle dedi: “Nisan, Mayıs ve Haziran ayı başlarında çok hareketli geçti. Hareketlilik yaşandı ve ikinci el otomobiller alıcılarına ulaştı. Ancak haziran ayının ortalarından sonra insanların tatil ihtiyaçlarının oluşması, piyasayı hafifletti. Bu da durgunluğun yaşanmasına neden oldu. Tabi bayram öncesi yine durgunluğun gideceğini tahmin ediyoruz, karamsar değiliz.” İkinci el olarak tabir edilen kullanılmış otomobil piyasasında şu günlerde fiyatların oldukça uygun olduğunu anlatan Akçam, “Müşterilerin memnun olacağı fiyatlar tabelalarda asılı. Lakin internet fiyatları halen daha çok yüksek, bu durum her zaman ki gibi akıl karışıklıklarına neden olmakta. Bu fiyatları değerlendirirken bulunduğunuz ildeki pazar ve pazar temsilcilerinden yardım alınmalı. Bilirkişi olarak galericilere gelsinler, ücretsiz ekspertiz yapalım, kimsenin aklında soru işareti oluşmasın” şeklinde konuştu. Kaynak: Haberturk.Com Web sitesinde yayımlanan “İkinci elde durgunluk var” haberinden alınmıştır (17/08/2011).

Tags:Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑