İhracatçılar Avrupa otobanlarına yılda 60 milyon Euro ödüyor

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

500 milyar dolarlık hedef için var gücü ile çalışan Türk ihracatçısı, en önemli yokuşu Avrupa yollarında alıyor. Toplam ihracatın yüzde 35’ini karayolu taşımacılığı ile gerçekleştiren ihracatçılarımız, Avrupa otoyollarına yılda yaklaşık 60 milyon Euro ödeme yapıyor. Kilometre başına yapılan hesaplamada Avrupa ülkeleri arasında en ucuz otoyol hizmetini Türkiye’den alan ihracatçılarımız, en pahalı hizmeti ise İsviçre’den alıyor. Almanya ise Türkiye otoyollarına göre yüzde 85 daha pahalı hizmet sunuyor.

2023 yılında 500 milyar dolarlık ihracat hedefine kilitlenen Türk ihracatçısı, önemli bir maliyet kalemi olan nakliye için otoban geçişlerinde Avrupa’nın uluslararası otoyollarına yılda yaklaşık 60 milyon Euro para ödüyor. DKV Euro Service tarafından 5 Akslı Euro 5 tipi TIR ile hizmet veren bir nakliye aracı için Avrupa’daki ana güzergahlar baz alınarak yapılan çalışmaya göre Türkiye, kilometre başına 0.0225 Euro ile Avrupa ülkelerinde en ucuz otoyol hizmeti veren ülke konumunda. 2014 rakamlarına göre toplam ihracatının yüzde 35’ini karayolu taşımacılığı ile gerçekleştiren Türk ihracatçısı, en büyük pazar olan Almanya’da otoyollarında, kendi ülkesine göre yüzde 85 daha pahalı hizmet alıyor.

En pahalı otoyol İsviçre’nin

Çalışmaya göre; Avrupa otoyollarında en pahalı hizmeti kilometre başına 1.96 Euro rakam ile İsviçre verirken, bu ülkeyi 0.357 Euro ile Avusturya, 0.2063 Euro ile Çek Cumhuriyeti, 0.19 Euro ile İspanya, 0.18 Euro ile İtalya ve 0.14 Euro ile Slovakya takip ediyor. Çalışmada ayrıca Büyük Britanya’nın yıllık 1.250 Paund olarak belirlediği otoyol ücretlerinde Hollanda, Lüksemburg, Danimarka, İsveç ve Romanya da 1.250 Euro otoyol bedeli uyguluyor.

İhracatımızın yüzde 35’i karayolu ile yapılıyor

DKV müşterilerinin Avrupa’da ülkelere göre değişiklik gösteren ücretli paralı otoyol, tünel ve köprü ödemelerini tek bir kart ile yapabildiklerine dikkat çeken DKV Euro Service Türkiye Satış Müdürü Deniz Çokcoş Sezer, “Toplam Türkiye ihracatının yüzde 35’nin ve ithalatımızın yüzde 15.4’ünün karayolu taşımacılığı ile gerçekleştirildiği düşünülürse, uluslararası yollarda otoban ücretlerinin önemli bir maliyet unsuru olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz. Sadece Avrupa yollarında yılda 60 milyon Euro ödüyoruz” dedi.

Avrupa ekonomisi otoyolda hız kazanıyor

Uluslararası yük trafiğinin her geçen gün artmasıyla, ulaştırma hizmetlerinin maliyetinin de giderek daha fazla önem kazandığına dikkat çeken Deniz Çokcoş Sezer, “Uluslararası ticaret nedeniyle binlerce tır ve kamyon otoyolları kullanarak Avrupa’ya giriş yapıyor. Paralı yol sistemi, yol yapımı, bakım ve onarımı için ihtiyaç duyulan finansmanı sağlıyor. 2008 sonlarından ekonomik kriz içerisine giren Avrupa ülkeleri, krizden çıkış yollarından bir tanesini otoyol ücretlerinde görüyor. Avrupa ekonomisi, gerek otoyollardan alınan ücretler, gerekse sağladığı istihdam açısından, giderek karayolu ulaşımına daha bağımlı hale geldi” diye konuştu. Avrupa ülkelerinde her geçen gün değişebilen otoban uygulamalarına da değinen Deniz Çokcoş Sezer, 2016 yılında Belçika’nın da elektronik otoyol sistemi Vinyete geçeceğinin bilgisini paylaştı.

42 ülkedeki 54 bin 700 kabul noktasında otoyol ve akaryakıt kartlarıyla hizmet verdiklerini belirten Deniz Çokcoş Sezer, “Türkiye’de 6 yıldır hizmet veriyoruz. Şu ana kadar Türkiye’de daha çok filo sahipleriyle, ihracat firmalarıyla ve lojistik firmalarıyla çalışmalar yürütüyoruz. Önümüzdeki yıllarda filo kiralayan şirketleri de portföyümüze katmak istiyoruz” dedi.

AVRUPA OTOYOL ÜCRETLERİ

Ülke                              Otoyol Ücreti           Geçerlilik

Türkiye                        0.0225 EUR             KM başına

Slovakya                     0.14 EUR                  KM başına

Almanya                      0.1519 EUR             KM başına

İtalya                            0.18 EUR                  KM başına

İspanya                       0.19 EUR                  KM başına

Çek Cum.                    0.2063 EUR             KM başına

Fransa                         0.25 EUR/km            KM başına

Avusturya                   0.357 EUR                KM başına

İsviçre                          1.96 EUR                  KM başına

Büyük Britanya          £830                          Yıllık

Belçika                        1250 EUR                 Yıllık

Hollanda                     1250 EUR                 Yıllık

Lüksemburg               1250 EUR                 Yıllık

Danimarka                  1250 EUR                 Yıllık

İsveç                            1250 EUR                 Yıllık

Romanya                    1250 EUR                 Yıllık

KAYNAK: Karayolları Genel Müdürlüğü / DKV Euro Service

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir