Oto Haber

Published on Temmuz 28th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Hyundai ikinci çeyrekte 2,2 milyar dolar kâr etti

Güney Koreli otomotiv şirketi Kia’yı bünyesinde bulunduran, dünyanın beşinci büyük otomotiv şirketi Hyundai, rekor seviyede araç satışıyla karını yüzde 37 artırdı.

Güney Koreli otomotiv şirketi Hyundai’nin ikinci çeyrekte karı yüzde 37 arttı.

Güney Koreli otomotiv şirketi Kia’yı bünyesinde bulunduran, dünyanın beşinci büyük otomotiv şirketi Hyundai, rekor seviyede araç satışlarından ve yüksek gelirlerinden ötürü ikinci çeyrekte karını geçen yıla göre yüzde 37 yükselterek, 2,2 milyar dolara çıkardığını açıkladı. Şirket geçen yıl aynı çeyrekte 1,59 milyar dolar kar elde etmişti.

Hyundai, geçen yıl ikinci çeyrekte 16 milyar dolar olan gelirlerini de bu yıl aynı çeyrekte yüzde 19 artırarak 19 milyar dolara yükseltti.

Söz konusu çeyrekte 1,04 milyon adet araç satan şirket, yılın ilk altı ayında araç satışlarının yüzde 11 yükselişle 1,96 milyon adet olduğunu belirtti.

Küresel çapta agresif büyüme izleyen, Türkiye, Çin, Hindistan, ABD, Rusya ve Çek Cumhuriyeti’nde fabrikaları bulunan şirket, Brezilya’da da bir fabrika inşa ediyor.

 

Kaynak: AA’dan alıntılanan ve Haber7.Com Web sitesinde yayımlanan “Hyundai 2,2 milyar dolar kâr etti” haberinden alınmıştır (28/07/2011).

 

Tags: , , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑