Oto Haber

Published on Kasım 30th, 2011 | tarafından Dr. Abdullah DEMİR

0

Honda, yeni modellerini Tokyo’da test sürüşüyle basına tanıttı

Want create site? Find Free WordPress Themes and plugins.

Japonya’nın önemli otomotiv firmalarından Honda, yeni model otomobillerini Tokyo’da test sürüşüyle basına tanıttı.
Honda’nın Twin Ring Motegi tesislerinde düzenlenen tanıtımda elektrikli ve hibrit otomobiller, çevreci özellikleriyle ve performanslarıyla dikkat çekti.
2020 yılına kadar ürettiği otomobillerin çevreye verdiği zararı yüzde 30 düşürmeyi hedefleyen Honda, sürücünün yapacağı hatalarda uyarılarda bulunacak yeni bir sistem üzerinde de çalışmalarını sürdürüyor.
Honda otomobillerinde kullanılan motorlarında tanıtıldığı etkinlikte çeşitli ülkelerden Tokyo’ya gelen basın mensupları, yeni model otomobilleri deneme imkanı buldu.
Hidrojen enerjisiyle çalıştığı için çevreye hiç emisyon bırakmayan ve şu ana kadar dünyada 38 adet satılan FCX Clarity Honda modeli ile tek kişilik konsept arabası Micro Commuter ilgi gördü.
Tanıtımı yapılan araçlar arasında 2012 yılı sonunda Türkiye’de satışa sunulması hedeflenen 1.6 dizel Honda Civic HB de yer aldı. Honda’nın yeni geliştirdiği 120 beygir gücündeki 1.6 dizel motor hafif yapısı ve yüksek verimliliğiyle kullanıcılara yakıt tasarrufu sağlıyor.
Test sürüşlerinin ardından Honda’nın CEO’su Takanobu Ito, MotoGP’ye katılmak üzere tasarlanan yeni yarış motoruyla şov yaptı. Motor kullanmadaki ustalığını gösteren Ito, basın mensuplarıyla hatıra fotoğrafı çektirdi.
HONDA’NIN GÜNEŞ ENERJİSİNDEN KENDİ ELEKTİRİĞİNİ ÜRETEN AKILLI EVİ
Otomobillerin yanı sıra güç sistemlerinin üretimini de yapan Honda, en son tasarladığı güneş enerjisinden kendi elektriğini üreten akıllı evi de ilgi gören projeler arasındaydı.
Çatısının tamamı özel yapım güneş enerjisi panelleriyle kaplı olan akıllı ev, içerisine yerleştirilen güç sistemleri sayesinde elektrik üretebiliyor. Üretilen elektrik, ısınma başta olmak üzere her türlü enerji ihtiyacı için kullanılabiliyor. Evin giriş kısmında bulunan sistem sayesinde Honda’nın elektrikli otomobil ve araçları da şarj edilebiliyor.
Ayrıca, enerji sistemiyle elektronik bağlantısı bulunan otomobiller sayesinde verilen komutlarla evdeki birçok işlemi dışarıdan kumanda etmek de mümkün.
LPG ya da doğalgazla da çalışabilen sistem, deprem olması halinde anında kendisini kapatarak riskleri en aza indiriyor.
Honda’nın yeni geliştirmekte olduğu ve otomobillerin içerisine sığabilen kişisel ulaşım aracı 100 kiloya kadar insanları rahatlıkla taşıyabiliyor. Üzerine oturulan koltuk biçimindeki araç joistik yardımıyla istenilen yöne gidebiliyor, kendi etrafında dönebiliyor. Gelişmiş denge sistemiyle hareket halinde oluşacak riskleri azaltan Uni Cab elektrikle çalışıyor.
Honda’nın 1997’den beri çeşitli organizasyonlarına ev sahipliği yapan Twin Ring Motegi tesisleri içerisinde yer alan müzede, başta otomobiller olmak üzere Honda’nın geçmişten beri ürettiği tüm ürünlerin örneklerini görmek mümkün.

Honda müzesinde birbirinden çeşitli motorların ve otomobillerin yanı sıra, Formula pistlerinde büyük başarılar kazanmış yarış arabaları da yer alıyor.
Müzenin en çok ilgi gören bölümünü ise Honda’nın bugüne kadar ürettiği robot örneklerinin yer aldığı kısım oluşturuyor.

Did you find apk for android? You can find new Free Android Games and apps.

Tags: , , , , ,Yazar Hakkında

1973 yılında Trabzon’da doğdu. İlk, orta ve liseyi Trabzon’da tamamladı. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Eğitimi Bölümünü kazandı. 1996 yılında Otomotiv Öğretmeni olarak mezun oldu. 1996-1999 yılları arasında “Toplu Taşım Araçlarında Otomatik Vites Kutusu Uygulaması ve İşletme Maliyetlerine Etkisi” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisansını tamamladı. 1997-2000 yılları arasında Marmara Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. 2009 yılında Kocaeli Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde “Fren Disklerine Uygulanan Kaplamaların Frenleme Performansına Etkisinin Deneysel İncelenmesi” konulu tezi vererek doktor unvanını aldı. Demir, İSPARK AŞ’de sırasıyla, Teknik İşler Şefi, İşletmeler Müdürü, Etüt Plan ve Proje Müdürü, Etüt ve Planlama Müdürü olarak çalıştı. 17.11.2011 tarihinde Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü’nde Yardımcı Doçent unvanıyla öğretim üyeliğine başladı. Başta otomotiv olmak üzere, güç aktarma organları, alternatif yakıtlar, ulaşım ve otopark yönetimi alanlarında ulusal ve uluslararası dergilerde, kongre ve sempozyumlarda yayımlanmış 30 makale çalışması bulunmaktadır. Ayrıca “Otopark Uygulamalarında Teknoloji, Çevre ve Emniyet Faktörleri”, 52 bin kelimelik “Otomotiv ve Temel Teknik Bilimler Sözlüğü”, 2500 kelimelik “Otopark Endüstrisi Sözlüğü”, 11 bin kelimelik “Sistem Sistem Otomotiv Teknik Terimler ve Terminolojiler Sözlüğü” gibi yayımları da bulunmaktadır. Haftalık Otohaber dergisinde yaklaşık 4 yıl süre ile teknik danışmanlık ve okur soruları editörlüğü, www.otomotivbilgi.com web sitesinde yayımlanmış 43 haftalık yazısı, www.otoguncel.com ve www.nenedir.net web sitelerinin editörlüklerini yürütmektedir. Aynı zamanda Wushu spor dalında hem Uluslararası Hakem hem de Merkez Hakem Kurulu Üyesi’dir. Uluslararası Wushu Sanda Hakemlik Kuralları Tercümesi gibi yayımları olan Demir, İngilizce bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.


Üste Git ↑